Przygotuj rodzinę na wyjazd na stok
Mimo że za oknami złota polska jesień, coraz więcej z nas myślami wybiega do zbliżającej się zimy. Entuzjaści i miłośnicy białego szaleństwa z niecierpliwością wypatrują pierwszych płatków śniegu. Jednak czy wiemy, jak prawidłowo przygotować się oraz nasze dzieci do nadchodzącego sezonu narciarsko - snowboardowego? Zapraszamy do krótkiej lektury.
Odpowiednie przygotowanie do sezonu narciarskiego jest niezwykle istotne. Większość narciarskiej i snowboardowej braci stoi na deskach nie więcej niż dwa tygodnie w ciągu roku. Każdy czeka na wymarzony urlop i ferie zimowe, aby wspólnie z rodziną i przyjaciółmi ruszyć na stoki. Często niestety zdarza się, że już pierwszy dzień jazdy przysparza nam kontuzji. Pamiętać należy zatem nie tylko o przyszykowaniu garderoby oraz sprzętu, ale również o odpowiednim przygotowaniu swojego ciała na zbliżającą się zimę. Jak najczęściej korzystajcie jesienią z ruchu na świeżym powietrzu, bo także Wasze górne drogi oddechowe potrzebują przyzwyczaić się do wilgotnego i mroźnego powietrza, aby nie złapać zapalenia gardła po kilku pierwszych godzinach na stoku.
Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna ?
Sporty zimowe dają wiele powodów do radości. Jazda na nartach i deskach snowboardowych to doskonały sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniego przygotowania naszego ciała do wysiłku. Osoby, które w ciągu roku nie uprawiają żadnych sportów i w ogóle rzadko zażywają jakiegokolwiek ruchu, z pewnością po pierwszym dniu spędzonych na stoku obudzą się z bolesnymi zakwasami. Jak ich uniknąć ?
Przede wszystkim należy pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przed wypoczynkiem zimowym aktywować jak najwięcej mięśni, a nie tylko mięśnie nóg. Podczas jazdy na nartach i deskach snowboardowych pracuje nasze całe ciało. Doświadczeni instruktorzy do najbardziej eksploatowanych partii ciała zaliczają mięśnie nóg (ścięgna, mięsień brzuchaty łydki, ścięgno Achillesa, przywodziciele uda, mięsień czworogłowy, mięsień krawiecki, pośladki), mięśnie posturalne (grzbiet, mięsień poprzeczny brzucha, barki) oraz dolny odcinek pleców (mięsień pośladkowy średni i wielki).
Zarówno u dzieci, jak i dorosłych partie te narażone są na przeciążenia oraz kontuzje. Uniknąć tego możemy gospodarując w planie naszego dnia, przynajmniej chwilę na ruch i zabawę.
Trening dla małych i dużych
Ćwiczyć może każdy – mały i duży. Nie potrzeba nam do tego specjalistycznego i drogiego sprzętu. Ćwiczyć możemy sami lub wspólnie z dziećmi poprzez zabawę. Nawet najprostsze sporty oraz ćwiczenia pozwolą całej rodzinie na przygotowanie się do zimy.
Każdy sposób jest dobry. Dla dorosłych polecamy bieganie, nordic walking, aerobik, siłownię, jazdę konną oraz inne sporty angażujące różne partie ciała. Dla dzieci idealne są zajęcia ruchowe, które nie powodują znudzenia, a jedynie sprawiają przyjemność. Doskonałym rozwiązaniem są wspólne zabawy z rodzicami np. jazda na rolkach, pływanie, wspólne rozciąganie w rytm muzyki, zajęcia grupowe, tańce oraz wiele innych form aktywności.
Ćwiczyć możemy wspólnie w domu oraz na świeżym powietrzu. Na dworze możemy wspólnie z dziećmi grać w piłkę, bawić się w łapanego, spacerować, wykonywać proste ćwiczenia ruchowe np. skręty tułowia, skoki na skakance, hula-hop lub ćwiczenia na dużej piłce. Nawet wspólne zbieranie kasztanów, czy liści zmusza nas do wykonywania skłonów. Ruch ten, choć niepozorny poprawia naszą kondycję. Dodatkowa dawka świeżego powietrza odżywia nasze płuca.
Rozgrzewka przed sezonem wskazana jest na co najmniej dwa miesiące przed planowanym urlopem na stoku. Przedstawiamy Wam kilka ćwiczeń, które odpowiednie są dla małych i dużych miłośników zimowego szaleństwa. Ćwiczenia te wykonywać możemy w domu oraz na świeżym powietrzu:
1. Ćwiczenia na piłce np. trzymanie równowagi podczas siedzenia,
2. Naprzemienne unoszenie kolan,
3. Głębokie skręty tułowia z odepchnięciem od dłoni partnera,
4. Rozciąganie, głębokie skłony skośne tułowia w przód z krótkim zatrzymaniem,
5. Przysiady,
6. Krążenia ramion oraz głowy,
7. Przeskoki obunóż nad leżącym kijkiem narciarskim,
8. Podskoki.
Pamiętaj, ruch to zdrowie! Jeżeli nadchodzący sezon będzie Twoim debiutem na stoku, zachęcamy do obejrzenia bezpłatnych filmów profesjonalnej, wirtualnej szkoły narciarskiej online.
Aktualności powiązane
-
Jak schudnąć jeżdżąc na nartach?
Wielogodzinna jazda na nartach pozwala spalić nawet kilka tysięcy kalorii. Wszystko zależy od...
-
Druga generacja boxa Taurus Xtreme
Polska firma Taurus oficjalnie zaprezentowała drugą generację, montowanego na dachu samochodu,...
-
Weekend pełen atrakcji na stokach...
W nadchodzących dniach czeka nas wiele emocji i sportowej rywalizacji. Po długich...
-
Wozisz sprzęt narciarski luzem? Zobacz...
Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być...