Jesteś tu:   

 

Damskie spodnie narciarskie – ciepło i maksymalny komfort na stoku

15-01-2019
 
 
 
 

Spodnie narciarskie wczoraj i dziś

 

Chociaż mogłoby się wydawać, że spodnie narciarskie są obecne w modzie sportowej od bardzo dawna, tak naprawdę jest to wynalazek sprzed ostatnich dwóch dekad. Kilkanaście lat temu ich odpowiednikiem były tak zwane narciarki – spodnie uszyte z dość grubej tkaniny chroniącej przed wiatrem i częściowo przed przemoknięciem. Miały luźny krój i były wpuszczane w buty do jazdy na nartach. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej sięgali po nie mężczyźni. Przedstawicielki płci pięknej preferowały z kolei obcisłe breechesy, które nie tylko zapewniały komfort podczas aktywności, ale także doskonale podkreślały walory sylwetki. W połowie XX wieku na prowadzenie wysunęły się z kolei pumpy. Uszyte z miękkiej dzianiny dresowej, wyróżniające się dość szerokimi nogawkami od razu podbiły serca pionierek polskiego narciarstwa. Znane dziś spodnie narciarskie pojawiły się z kolei na początku obecnego stulecia. Przez ten czas designerzy udoskonalali nie tylko ich fasony, ale sięgali po nowoczesne tkaniny – z jednej strony wodoodporne i wiatroszczelne, z drugiej zaś oddychające, przyjazne dla skóry i, co ważne, nienastręczające trudności w pielęgnacji.

 

Na stoku zaprezentuj się z fasonem – na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni narciarskich?

 

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze spodni narciarskich? Przede wszystkim fasonem oraz detalami, które w wielu przypadkach stanowią synonim komfortu. Pamiętaj, że ten rodzaj odzieży wyróżnia się dopasowanym fasonem. Profilowane nogawki, dobrze przylegające do ciała zapewniają ciepło i jednocześnie nie ograniczają ruchów podczas jazdy. Warto wybierać przy tym modele z nogawkami zapinanymi u dołu na zamek, co ułatwia zakładanie butów. Dobrze sprawdzają się także wewnętrzne kurtyny przeciwśnieżne, chroniące przed przedostawaniem się śniegu pod ubranie. Wiele wariantów posiada szelki, które wraz z regulowanym pasem sprawiają, że spodnie dobrze trzymają się na ciele i nie zsuwają podczas jazdy oraz osłonę dolnych partii pleców. Wybierając odzież na stok, powinnaś sięgać przede wszystkim po propozycje wyposażone w laminowane szwy – wytrzymałe i przeciwdziałające zawilgoceniu stroju. Nie bez znaczenia pozostają wodoszczelne zamki oraz kieszenie, w których można schować podręczne drobiazgi, w tym także skipass. Jeżeli preferujesz jazdę podczas nieco wyższych temperatur, Twoje spodnie narciarskie powinny być wyposażone w wywietrzniki. Niewielkie otwory zapewniają bowiem doskonałą cyrkulację powietrza i chronią skórę przed odparzeniami. Pamiętaj też o kolorystyce. Jaskrawe wstawki nie tylko zapewniają ciekawy design odzieży, ale także sprawiają, że jesteś lepiej widoczna na stoku. Po zapadnięciu zmroku funkcję tę pełnią z kolei odblaski.

 

Tkaniny do zadań specjalnych. Membrana mikroporowata czy hydrofilowa?

 

Ważnym aspektem przy wyborze spodni narciarskich pozostają tkaniny. Pamiętaj, że odzież na stok musi być wykonana z syntetycznych materiałów, które wyróżniają się lekkością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony nie przepuszczają wiatru i wody, z drugiej zapewniają dobrą wentylację. Dzięki temu sprawdzają się nawet podczas opadów śniegu. Zapewniają także komfort podczas ewentualnego upadku. Zaletą sztucznych włókien jest to, że szybko schną. Nie zapominaj, że tkaniny, z których powstają damskie spodnie narciarskie są zwykle wyposażone w membranę mikroporowatą lub hydrofilową. Ta ostatnia działa na zasadzie różnicy temperatur, dlatego też najlepiej sprawdza się podczas mroźnych dni. Jej zaletą jest również duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz częste pranie. Z kolei membrana mikroporowata znakomicie chroni przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz, jest wiatroszczelna i jednocześnie dobrze odprowadza ciepło oraz parę wodną na zewnątrz. Niestety, w wyniku prania, po pewnym czasie jej mikroskopijne otwory ulegają zapchaniu, co z kolei powoduje, że materiał traci swoje właściwości. Nie zapominaj także o tym, że na metce spodni narciarskich są zwykle umieszczone dwie wartości liczbowe informujące o parametrach wodoszczelnych oraz oddychalności tkaniny. Dla osób, które nie spędzają na stoku długich godzin, dobrym wyborem są tańsze modele 1000/1000. Jeżeli zaś planujesz zabawę przez długi czas, powinnaś rozważyć zakup spodni narciarskich o wyższych parametrach, dzięki czemu zapewnisz sobie maksimum komfortu podczas jazdy. Wybierając spodnie na stok, zwróć też uwagę na rodzaj ociepliny. Najlepiej sprawdzają się syntetyczne włókna – szybkoschnące, lekkie i zapewniające dobrą izolację termiczną. Podczas cieplejszych dni możesz także sięgnąć po spodnie bez wypełnienia.

 

Jak dopasować rozmiar spodni narciarskich?

 

Wygoda na stoku jest także uwarunkowana przez odpowiednio dopasowany rozmiar spodni. Przy zakupie warto kierować się rozmiarem, jaki nosisz na co dzień. Pamiętaj jednocześnie o tym, że spodnie narciarskie nie mogą być zbyt obszerne. Jeżeli nie będą dobrze przylegać do ciała, nie zapewniają Ci dostatecznej izolacji termicznej. Co więcej, pod nogawki może w tym przypadku przedostawać się śnieg. Ważnym aspektem jest też ich długość. Dobrze dopasowana uchroni Cię bowiem przed upadkiem. Damskie spodnie na narty muszą także odpowiednio leżeć na biodrach oraz pośladkach tak, aby nie krępowały ruchów i nie powodowały otarć skóry. W przypadku tych ostatnich kluczową rolę pełni bezszwowa bielizna termoaktywna, zakładana bezpośrednio pod spodnie i kurtkę. Jej zadaniem jest także odprowadzanie wilgoci od skóry i zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem organizmu. Przy wyborze spodni narciarskich, warto zrezygnować z wariantów unisex. Spodnie narciarskie dedykowane kobietom, różnią się bowiem licznymi detalami od tych przeznaczonych dla mężczyzn. W ten sposób zapewniają jeszcze większą wygodę podczas jazdy.

 

Pielęgnacja damskich spodni na narty

 

Chcesz cieszyć się swoimi spodniami narciarskimi nie przez jeden, lecz przez kilka sezonów? Zadbaj więc o odpowiednią pielęgnację. Uważnie czytaj informacje zawarte na metce. Damskie spodnie na narty zazwyczaj można prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Zdecydowanie lepszym wyborem od proszków są delikatne płyny piorące. Te pierwsze szybko zatykają bowiem membranę w tkaninie, powodując utratę jej właściwości wodoszczelnych i oddychających. Negatywnie na stan membran działają także płyny zmiękczające, dlatego w przypadku spodni narciarskich, warto z nich zrezygnować. Nie zapominaj, że syntetyczne tkaniny służące do produkcji odzieży narciarskiej są szybkoschnące i odporne na zagniecenia. Zaleca się ich suszenie w pozycji wiszącej. W większości przypadków niewskazane jest ich prasowanie. Gorące żelazko może bowiem całkowicie zniszczyć materiał.


Wybierając odzież, kobiety zwykle kierują się przede wszystkim jej designem. Tymczasem w przypadku ubrań sportowych, kluczową kwestią pozostaje komfort. Decydując się na damskie spodnie narciarskie, zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy są dobrze dopasowane i zapewniają Ci maksimum wygody. Stawiaj jednocześnie na produkty dobrej jakości, które nie tylko staną się Twoimi sprzymierzeńcami na stoku, ale na długi czas zagoszczą w Twojej garderobie, pozwalając Ci do woli cieszyć się śnieżnym szaleństwem.



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej