Zimowe zagrożenia na stoku
Z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia podczas pobytu na stoku narciarskim bądź w wyższych partiach gór? Czy zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie mogą nas spotkać?
Wiatr
Jednym z zagrożeń jakie czeka na nas w górach jest wiatr, który wpływa na spadek sprawności fizycznej oraz szybką utratę ciepła w organizmie. Silny wiatr może spowodować utratę równowagi i utrudniać oddychanie – w tym przypadku należy zasłonić usta, jednak nie wolno odwracać się do wiatru plecami. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację i utrudnić nam dalszą wędrówkę.
Mróz
Nasz organizm narażony jest również na minusowe temperatury, które przy wysiłku fizycznym mogą doprowadzić do szybkiego zmęczenia naszego organizmu oraz wychłodzenia. Nieprzyjemną i niebezpieczną konsekwencją zimna są również odmrożenia kończyn. W przypadku nadmiernego wychłodzenia organizmu, człowiek może czuć apatię i brak chęci do dalszej wędrówki. Aby temu zapobiec należy zawsze odpowiednio ubierać się przed wyjazdem na stok. Ciepły i wygodny strój to podstawa. Nie wolno "wciskać się" w ciasne i zbyt obcisłe ubrania oraz buty, gdyż doprowadzić do może do niedokrwienia. Trochę luzu w butach jest potrzebne do zapewnienia prawidłowego krążenia krwi oraz utrzymania ciepła.
Mgła
W górach bardzo niebezpieczna jest mgła, która uniemożliwia prawidłową orientacje w terenie, a co za tym idzie - łatwo się zgubić. Jej dodatkowym minusem jest to, że rozprasza fale akustyczne i nie możemy nawoływać innych osób. Może być myląca w zależności od miejsca w którym się znajdujemy. W czasie nawoływania możemy mieć wrażenie, że dana osoba znajduje się bliżej lub dalej od jej rzeczywistego położenia. Mgła utrudnia wędrówkę, więc gdy się pojawi najbezpieczniej jest wrócić znanym szlakiem do schroniska.
Słońce
Często nie zdajemy sobie sprawy jakim zagrożeniem jest słońce. Niezależnie od tego czy niebo jest zachmurzone czy nie – słońca nie wolno lekceważyć. Do udaru może dojść w różnych warunkach, więc warto zachować wszelkie środki ostrożności. Intensywne promienie słoneczne mogą roztapiać śnieg na stokach, doprowadzając do zejścia lawiny. Słońce na stoku potrafi być naprawdę wspaniałe, ogrzewa nas i sprawia, że widoki zapierają dech w piersiach. Nie zapominajmy jednak o zabraniu gogli narciarskich, które chronią nas przed tzw. ślepotą śnieżną, czyli sytuacją gdy intensywne promienie słoneczne odbijają się od śniegu - w takiej sytuacji mrużymy oczy i narażamy swoje zdrowie.
Lawiny
Zjawiskiem piekielnie niebezpiecznym są lawiny. Zawsze przed wyprawą w wyższe partie gór oraz na stoki narciarskie, gdzie istnieje ryzyko zejścia lawiny należy sprawdzać stopień zagrożenia lawinowego i zabezpieczyć się w odpowiedni sprzęt. Niebezpieczeństwo zejścia lawiny występuje najczęściej gdy masy śniegu są za duże – dochodzi wtedy do ich osuwania, gdy promienie słoneczne topią śnieg naruszając jego strukturę oraz w chwili, gdy zachowujemy się nieodpowiedzialnie - np. jeździmy poza trasą naruszając pokrywę śniegu i zachowujemy się głośno. Za powstawanie lawiny odpowiedzialny jest również wiatr. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie, dlatego w górach trzeba zachować niezwykłą ostrożność i mieć oczy dookoła głowy.
Stan pokrywy na stoku
Na stokach narciarskich przy dużej frekwencji narciarzy i snowboardzistów lub na skutek nieuwagi może dochodzić do różnych kolizji i wypadków. Zagrożeniami i winowajcami są często niedostosowane do jazdy trasy narciarskie, na których pokrywa śnieżna jest zbyt mała lub wystają kamienie, kretowiska, czy korzenie. Przed wyjazdem na stok sprawdźcie warunki narciarskie.
Mamy nadzieję, że górskie wypady nie będą Wam się kojarzyć z wypadkami lub z zagrożeniem – lecz z miło spędzonym czasem, dlatego zawsze warto być przygotowanym.
Aktualności powiązane
-
Jak wezwać pomoc na stoku?
Przed wyjazdem na narty należy odpowiednio się przygotować, aby w razie nagłego wypadku...
-
Światło na stoku - fanaberia czy...
Sezon narciarski oraz ferie zimowe w pełni. Większość z nas ma skompletowany sprzęt - warto...
-
Udzielanie pierwszej pomocy na stoku
Jeżeli stałeś się świadkiem wypadku na stoku narciarskim - nie bądź obojętny. Taka sytuacja...
-
Dekalog FIS
Reguły FIS należy traktować jako wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego...