Jak wezwać pomoc na stoku?
Jest to jakikolwiek sygnał optyczny bądź akustyczny, który należy powtarzać 6 razy na minutę, z 10-cio sekundowymi przerwami. Po takiej serii następuje minuta przerwy – sygnał zwrotny, świadczący o potwierdzeniu nadejścia pomocy to taki sam sygnał powtarzany 3 razy w 20-sto sekundowych odstępach, następnie minuta ciszy. Należy pamiętać, że ten sygnał możemy stosować w tych partiach gór, w których będzie on widoczny i słyszalny. Podczas stosowania tej metody wzywania pomocy należy pamiętać, że krzyk nic tu nie da – warto przed wyjazdem w góry czy na stok zabezpieczyć się w gwizdek i latarkę, które w razie nagłej potrzeby pozwolą nam na wezwanie pomocy.
Gdy znajdujemy się w górach, możemy zwrócić na siebie uwagę śmigłowca. Należy pamiętać jak postępować, gdy chcemy zawiadomić go o potrzebie udzielenia nam pomocy, lub jej braku. W momencie, gdy potrzebujemy pomocy należy unieść obie ręce do góry, układając je w znak Y – YES (tak), natomiast jeśli wszystko jest w porządku i nie potrzebujemy pomocy - prawą rękę podnosimy do góry, lewa pozostaje lekko pochylona w dół – tworząc w ten sposób znak N – NO (nie). Dzięki takiej informacji załoga śmigłowca będzie wiedziała jak postępować. Należy pamiętać, by nie wymachiwać rękami w stronę śmigłowca, gdy nie potrzebujemy pomocy. Nasze zachowanie może być opacznie zrozumiane i zostanie nam udzielona pomoc, której nie potrzebujemy. Pamiętajmy, że śmigłowiec może lecieć na ratunek osobie poszkodowanej, a my przeszkadzamy mu w akcji ratunkowej.
Nie lekceważ wołania o pomoc
W przypadku, gdy Ty usłyszysz nawoływanie o pomoc – nie lekceważ tego. W pierwszej kolejności postaraj się zlokalizować miejsce, z którego pochodzi sygnał bądź światło – zapamiętaj gdzie się znajduje, by móc przekazać tę informację ratownikom. Ważne jest również, abyś podczas wzywania pomocy podał jak najwięcej szczegółów związanych z lokalizacją oraz stanem poszkodowanego. Nigdy nie zostawiaj osoby poszkodowanej samej. Utrzymuj z nią stały kontakt – jeśli ze względu na jej trudne położenie nie możesz się do niej zbliżyć, pamiętaj aby utrzymywać kontakt głosowy. W przypadku, gdy jest was więcej i nie ma możliwości wykonania połączenia na numer ratunkowy – należy wysłać posłańca, który przekaże informacje o miejscu wypadku.
Po zapoznaniu się z instrukcją postępowania wiemy co robić w sytuacji, w której będziemy potrzebowali pomocy. Bądźmy opanowani, spokój pomoże nam wyjść z opresji.
Mamy nadzieję, że te informacje nie będą Wam potrzebne w praktyce, jednak zapoznanie się z nimi jest konieczne przed wyjazdem w góry czy na stok. Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas, więc bądźmy odpowiedzialni.
Aktualności powiązane
-
Co zabrać ze sobą w góry
Planując pierwszy wyjazd w góry bądź na stok powinniśmy zastanowić się nad zagrożeniami, aby...
-
Światło na stoku - fanaberia czy...
Sezon narciarski oraz ferie zimowe w pełni. Większość z nas ma skompletowany sprzęt - warto...
-
Udzielanie pierwszej pomocy na stoku
Jeżeli stałeś się świadkiem wypadku na stoku narciarskim - nie bądź obojętny. Taka sytuacja...
-
Dekalog FIS
Reguły FIS należy traktować jako wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego...