Sporty zimowe dla początkujących. Jaką dyscyplinę wybrać?
Na start - zimowe spacery
Jeżeli dotychczas nie byłeś nadmiernie aktywny, to nie oszukujmy się - całodzienne szusowanie po stokach wykończy Cię w mgnieniu oka. Warto zacząć od spokojniejszych aktywności. Na dobry początek proponujemy Ci zimowe spacery. Regularne i energiczne marsze w dość szybkim tempie pozwolą Ci zahartować organizm. Ta aktywność sprawdza się u osób w różnym wieku, dlatego jest świetnym sportem dla całej rodziny.
Jak zacząć przygodę z zimowymi spacerami?
Żeby zacząć, nie musisz specjalnie się przygotowywać - ubierz się w ciepłe (ale nie przesadzaj!) i nieprzemakalne ubrania i… ruszaj przed siebie! Na spacery przeznacz co najmniej godzinę dziennie, a efekty odczujesz bardzo szybko. Szybciej będziesz też się poruszać, a wtedy warto poświęcić kilka minut przed wyruszeniem w drogę na krótki streching, czyli rozciągawki.
Podczas swoich wypraw możesz używać także kijów do nordic walkingu – wtedy spalisz jeszcze więcej kalorii!
Sanki – wspomnienie dzieciństwa
Czy sanki można uznać za sport? Oczywiście, że tak! Być może same zjazdy to wyłącznie niesamowite emocje – ale żeby zjechać, trzeba najpierw wejść pod górkę. I po kolejnym zjeździe znowu. I znowu. Naprawdę dalej myślisz, że to nie sport?
Zjazdy na sankach są przeznaczone dla osób, które nie boją się ruchu. I równocześnie dla takich, które mają mocne kości (a więc raczej stosunkowo młodych). Na pewno są świetną zimową aktywnością dla młodych rodziców – sanki to frajda zarówno dla nich, jak i dla maluchów!
Co jest potrzebne, żeby zjeżdżać na sankach?
Do zjazdów potrzebne będą Ci sanki, ewentualnie możesz zastąpić je plastikowymi ślizgaczami (zwanymi również jabłuszkami). Potem wystarczy ubrać nieprzemakalne ubrania (zwłaszcza spodnie), wyższe buty (tak żeby śnieg do nich nie wpadał), rękawiczki, szal i czapkę. Znajdź w okolicy bezpieczne wzniesienie i zaczynaj zabawę!
Narty biegówki – śmigaj po śniegu
Zwykłe narty są przeznaczone raczej dla osób, które są wysportowane i można na nich jeździć w odpowiednio stromych warunkach (czyli konieczna jest wyprawa na stok). Nauka jazdy nie jest prosta, często trwa kilka sezonów. Na dodatek jest to sport, który wiąże się z większym ryzykiem kontuzji i problemów ze stawami.
A za co pokochaliśmy narty biegowe? Żeby opanować jazdę z nich (czy raczej ślizganie) wystarczy kilkadziesiąt minut. Wzmacniane są wszystkie mięśnie i spala się wiele kalorii przy dużo mniejszym obciążeniu stawów niż w przypadku nart zjazdowych.
Jak rozpocząć wyprawy na biegówkach?
Żeby zacząć, potrzebujesz nart biegówek, butów i kijków. Odpychasz się i się ślizgasz, prowadząc narty jak w czasie spaceru i pomagając sobie kijkami. Na dobry początek warto wybierać trasy, na których nie ma większych wzniesień.
Łyżwy – na lodowisko hop!
Jeśli lubisz jeździć na rolkach, zimą możesz spróbować łyżew. Jest to jednak sport, który wymaga pewnej sprawności fizycznej i przede wszystkim wytrwałości. Początkujący łyżwiarze bardzo często upadają na twardy lód i trzeba mieć w sobie sporo zacięcia, żeby od razu nie zrezygnować. Na pocieszenie: później jest dużo łatwiej i mniej boleśnie!
Jak przygotować się do wyjścia na lodowisko?
Żeby pojeździć na łyżwach, musisz najpierw znaleźć lodowisko. Potem czeka Cię krótka rozgrzewka, zwłaszcza mięśni nóg. Łyżwy kupisz w sklepie sportowym, większość lodowisk umożliwia też ich wypożyczenie.
Aktualności powiązane
-
Wozisz sprzęt narciarski luzem? Zobacz...
Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być...
-
Recenzja uchwytów SnowUp
Zabezpieczenie nart i desek snowboardowych podczas organizowania wyjazdu na stok jest rzeczą...
-
Łańcuchy zimowe wedle prawa - co trzeba...
Jeżeli planujecie zimowy wyjazd na narty na terenie Polski lub innych krajów Europy sprawdźcie...
-
Nowe uchwyty narciarskie SnowUp
Polska firma Taurus wprowadziła do sprzedaży nową serię aluminiowych uchwytów narciarskich...