Jesteś tu:   

 

Zwichnięcie barku - objawy i leczenie

17-01-2018
 
 
 
 

Objawy zwichnięcia barku

 

Do zwichnięcia barku dochodzi przy utracie połączenia powierzchni stawowych. Dodatkowo więzadła i torebka stawowa ulegają uszkodzeniu. To bardzo poważny uraz, dlatego ważne jest zgłoszenie się do lekarza, który prawdopodobnie usztywni kończynę za pomocą ortezy, takiej jak opatrunek Dessaulta. Do najczęściej występujących objawów zwichnięcia barku należą ograniczenie funkcji ręki i nagły, ostry ból w barku, który nasila się przy próbie poruszenia kończyną. Oprócz tego może dojść do obrzęku w okolicy urazu, a także do zmiany obrysu stawu.

 

Niekiedy pojawia się także krwiak i odczuwalny jest przeskok w stawie. Czasem głowa kości ramiennej przesuwa się za panewkę do tyłu lub do przodu i do tyłu. Jest to wyczuwalne przy dotknięciu palcami. Jeśli przy zwichnięciu dojdzie także do uszkodzenia nerwu pachowego, może dojść do zaburzeń czucia w stawie barkowym bądź do jego całkowitego porażenia. Kiedy uszkodzony zostanie nerw mięśniowo-skórny, zaburzenia czucia pojawią się na bocznej stronie przedramienia. Z kolei w przypadku uszkodzenia stożka rotatorów, pojawia się ból i ograniczenie ruchomości w stawie.

 

Zwichnięcie barku - leczenie

 

Pierwszym krokiem po zwichnięciu barku jest jego nastawienie. Następnie lekarz uruchamia bark w opatrunku Dessaulta, za pomocą bandaża lub gipsu na około 4 tygodnie. Ważne jest, aby pacjent ograniczył w tym czasie jakiekolwiek ruchy w uszkodzonym stawie. Kiedy opatrunek zostanie zdjęty, konieczna jest rehabilitacja. Dzięki niej ręka wróci do pełnej sprawności.

 

Indywidualnym planem powinien zająć się rehabilitant w porozumieniu z lekarzem. Pierwszy etap obejmuje zakaz nadmiernego forsowania kończyny. Aby zeszła opuchlizna, najlepiej stosować zimne okłady. Zazwyczaj pacjenci po zwichnięciu barku mają też wykonywane zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak:

  • ultradźwięki, pole magnetyczne i laseroterapia, które przyspieszają regenerację,
  • kąpiele wirowe, rozluźniające i poprawiające ukrwienie ręki,
  • elektrostymulacja, która ma na celu wzmocnienie mięśni.

 

Pacjent w trakcie rehabilitacji wykonuje ćwiczenia bez obciążenia: izometryczne, w odciążeniu, a wraz z postępującym wzmocnieniem mięśni ćwiczenia z oporem. Należy je przerwać, kiedy pojawi się ból. Tego typu trening ma na celu zwiększenie siły i zakresu ruchu w stawie barkowym oraz poprawa elastyczności mięśni. Dodatkowo włączane są ćwiczenia, które stabilizują staw, mobilizują łopatkę, a także mają korzystny wpływ na kontrolę nerwowo-mięśniową i czucie głębokie. Godny polecenia jest też masaż, który poprawia ukrwienie i odżywienie mięśni oraz zmniejsza ich napięcie. Można włączyć też terapię manualną, która zwiększa ruchomość stawu i plastrowanie dynamiczne. Ten ostatni zabieg zmniejsza ból oraz przyspiesza regenerację.

 

Niektóre przypadki zwichnięcia stawu wymagają niestety interwencji chirurga.

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej