Lawina – śmiertelne niebezpieczeństwo dla turystów
Każdy z nas planując wyjazd w wysokie partie górskie często nie zdaje sobie sprawy, że zejście lawiny może spotkać również jego. Zastanawiamy się jak się wtedy zachować . Czy można tego uniknąć ? Jak przeżyć ? Każdy miłośnik białego szaleństwa powinien zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze wskazówki, dzięki którym możesz zwiększyć swoje szanse na wyjście cało z lawiny.
Czym jest lawina i jak powstaje?
Lawina to masa śniegu zsuwająca się ze stoku z niewyobrażalną prędkością nawet 250 km/h. Przez osoby które spotkała taka sytuacja opisywana jest często jako dywan, który gwałtownie wyciągany został im spod nóg. Lawiny są często bagatelizowane przez narciarzy, stając się tym samym przyczyną śmierci wielu turystów. Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów lawin:
- lawina pyłowa, w postaci lekkiego, sypkiego śniegu,
- lawina puszysta, odmiana lawiny pyłowej o bardziej puszystym śniegu,
- lawina płytowa, w postaci zsuwających się zlodowaciałych płyt śnieżnych,
- lawina wilgotna, składająca się z mokrego, ciężkiego śniegu.
Ryzyko zejścia lawiny powstaje głównie w momencie, gdy masy śniegu są zbyt duże aby spokojnie leżeć na sobie. Zgodnie z prawami fizyki dochodzi wówczas do osuwania się zalegającego śniegu w dół zbocza. Równie dobrze lawinę wywołać mogą silne podmuchy wiatrów i ocieplenie. Coraz częstszą niestety przyczyną stają się również …. nieodpowiedzialne zachowania człowieka. Najczęściej w skutek działalności człowieka dochodzi do lawiny poprzez bezpośrednie zepchnięcie nawisu śnieżnego lub głośne okrzyki w terenie o podwyższonym zagrożeniu lawinowym.
Lawina działa niczym walec, powalając wszystko co znajdzie się w jej zasięgu. Zdarza się, że zwolni lub całkowicie wyhamuje wdzierając się w obszar pokryty gęsto drzewami i krzewami, jednak często nawet taka bariera nie jest w stanie jej zatrzymać.
Aktualności powiązane
-
Akcja "Tylko pustej głowy nie chroni...
Według statystyk TOPR w jednym sezonie narciarskim w samych tylko Polskich Tatrach na 1757...
-
Kask na stoku
Naukowcy z insbruckiego uniwersytetu postanowili sprawdzić na austriackich stokach prędkość...
-
Alkohol na stoku ?
Wyjazd na narty to nie tylko sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale również doskonała...
-
Nie daj się zakwasom - przygotuj się do...
Nieprzyjemne „zakwasy” w mięśniach zaraz na początku sezonu narciarsko-snowboardowego, słaba...