Kobiety na stoku, czyli moda vs. funkcjonalność
Najbardziej zauważalną cechą wyróżniającą kobiece narty jest finezyjna twórczość ich projektanta. Jednak istnieje wiele czynników odróżniających damski sprzęt narciarski od męskiego, a moda to naprawdę ostatni, na który powinnyśmy zwracać uwagę.
Mimo pojawiających się opinii, kobiece narty RÓŻNIĄ się od ich męskiego odpowiednika. Jednym z najbardziej kluczowych ku temu wyznaczników jest masa ciała. Wpływa ona na ciężar nart oraz ich sztywność; jako że jesteśmy lżejsze od mężczyzn, nasze narty ważą odpowiednio mniej, nawet do 30% w stosunku do nart męskich. Narty kobiecie są także miękkie, co czyni je łatwiejszymi w prawidłowym prowadzeniu.
Charakterystyczne dla damskich nart są elastyczne rdzenie w dziobach i taliowanie. Tak, nazwa wzięła się od najbardziej pożądanej przez nas sylwetki osy;) Funkcja ta określa w milimetrach różnicę szerokości między najszerszym (na dziobach) i najwęższym (środek buta) miejscem na narcie.
Przykładowo: jeżeli w danych dołączonych do nart, zawarto informację o parametrze taliowania („sidecut”) równego 56 mm, oznacza to, że różnica w szerokości między czubkami nart a ich środkiem wynosi 56 mm. Taliowanie nart możemy także samodzielnie obliczyć, jeżeli parametry nart będą opisane w schemacie np. 120/68/100. Pierwszy oznacza wyrażoną w milimetrach szerokość narty, drugi wymiar „talii”, czyli środka buta, ostatni natomiast odpowiada piętce – najbardziej wysuniętej na tyłach części nart. Po co to wszystko? Taliowanie odpowiada za maksymalnie swobodne prowadzenie nart przy mniejszym nakładzie sił. Reasumując: przejedziemy więcej, męcząc się mniej, dlatego warto przestudiować szczegółowe dane liczbowe nart;)
Istotnym elementem są także wiązadła. Warto (przynajmniej na początku) zdecydować się na narty z regulowanym wiązaniem bądź umiejscowionym w przedniej części nart. Wynika to z prostej przyczyny: nasz środek ciężkości umiejscowiony jest w innym miejscu niż u mężczyzn. Dobrze dobrane pod tym kątem narty wyraźnie zwiększają nasz komfort podczas wykonywania skrętów podczas zjazdu.
Oczywiście, dobór nart zależny jest od praktykowanej techniki jazdy oraz jej stopnia zaawansowania:)
Wspomniane już miękkie narty przeznaczone są dla początkujących narciarek. Złota zasada mówi: sztywność nart wzrasta wprost proporcjonalnie do wagi oraz poziomu jazdy narciarki:) Priorytetem początkujących narciarek jest prawidłowe utrzymanie się na stoku, dobre „wejście w zakręt”, a więc umiejętności przyłożenia odpowiedniego nacisku na narty. Miękkie narty są najłatwiejsze w prowadzeniu, dlatego wszystkie elementy jazdy będziemy wykonywać o wiele lepiej, niż w przypadku nart sztywnych, wymagających zarówno siły fizycznej, jak i opanowanej techniki.
Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt?