Kobiety na stoku, czyli moda vs. funkcjonalność
Wybierając pierwsze narty, dobrą decyzją będzie zakup krótkich. Właściwa wysokość liczona jest za pomocą wzoru: wzrost – 10 cm. Podobnie praktyka dobierania nart wygląda w salonach ze sprzętem narciarskim, gdzie wysokość nart odpowiada wysokości brody. Obie metody zdały egzamin:) Idealna długość nart dla mnie to w każdym wypadku 165 cm.
Dłuższe narty wyglądają dużo bardziej imponująco, aniżeli „karzełki”, jednak tylko one zagwarantują nam potrzebną lekkość i ułatwią jazdę. Najpopularniejszymi rodzajami nart krótkich są allround, przeznaczone do jazdy spokojnej, wręcz rekreacyjnej, w której najwyżej cenionymi są komfort oraz pewność i bezpieczeństwo sterowania.
Mój typ to narty z kolekcji Atomic: model CLOUD 6
„Profil "Women Flex Zone" krok po kroku pomaga wejść w każdy skręt, ułatwia "przechodzenie" na krawędzie, umożliwia jazdę bez wysiłku. Zapewnia sterowność i stabilność, gwarantuje perfekcyjne trzymanie oraz uczucie gładkiej i płynnej jazdy na nartach, posiada odrębne elastyczne strefy, a także gwarantuje właściwy flex w każdej części narty.”
Kijki narciarskie. Początkującym może się wydawać, że to nieprzyjemne, niewygodne i nieładnie akcesorium do jazdy. Mają rację…wydaje im się! Kijki niezbędne są początkującym, ale bardzo powszechne są także wśród wprawionych narciarek. Różnica w przypadku tego sprzętu między damskimi i męskimi modelami rzeczywiście tkwi jedynie w designie.
Kijki narciarskie efektywnie pomagają utrzymać równowagę; dzięki nim automatycznie prostujemy plecy, a ręce trzymamy bliżej ciała, co jednocześnie odpowiada za odpowiednią prezencję sylwetki na stoku. Są nieocenione jako pomoc przy podnoszeniu się w sytuacji upadku na stoku, czy przy standardowym – bocznym- podchodzeniu po stoku. Dzięki nim nauczymy się efektownie i lekko skręcać:)
Kijki narciarskie to także jedno z akcesoriów, przy którego zakupie nie potrzebujemy pomocy specjalisty: wystarczy obrócić go do dołu i chwycić na wysokości talerzyka. Jeżeli w tym miejscu kijek z ramieniem tworzą kąt prosty, jest idealny.
Cenna wskazówka! im większy talerzyk na końcu kijka, tym płycej będzie wbijał się w śnieg.
Buty narciarskie - w ich przypadku nie ma cienia wątpliwości, że kobieca stopa wymaga nieco innego traktowania, niż męska:) Zwracajmy uwagę na materiał, jakimi wyścielane są buty od środka: musi być jednocześnie ciepły, delikatny i bardzo trwały. Maksymalny wskaźnik twardości butów to przedział 55-60. Specyficzne dla damskich butów narciarskich jest wkładka dostosowana kształtem do kobiecej stopy, dodatkowo wyposażona w wyprofilowaną piętkę, odsłaniającą łydkę kończącą się poniżej wybrzuszenia mięśnia.
Do nart dobrałam buty marki Dabello: model Aspire 5.7:
„Damskie buty narciarskie wykonane z wysokiej jakości podwójnie wtryskiwanego tworzywa Polytec Lit. (…)Wewnętrzny but zapewnia wysoki komfort użytkowania. Posiadają system łatwego zakładania i ściągania. Doskonale dopasowują się do kobiecej stopy. Są ultralekkie, wykonane w nowoczesnej konstrukcji, która zapewnia wysoką stabilność jazdy. Buty przeznaczone są dla początkujących narciarek jeżdżących rekreacyjnie.”
Trendy przede wszystkim? Nie, dziękuję!
Modę na stoku traktuję jako „wisienkę na torcie”. Jakość i funkcjonalność kupowanego sprzętu i akcesoriów powinny nas interesować najbardziej, jeżeli rzeczywiście zależy nam na dobrej zabawie na stoku. Jednak – czy tego chcemy, czy nie – w kobiecych kolekcjach sportowych nie ma miejsca na monotonię i nudę! Artystyczna twórczość projektantów sprzętu narciarskiego to ukłon w stronę naszych oczekiwań, z której ciężko nie skorzystać:) Tym bardziej, że producenci każdego roku prześcigają się w dostosowywaniu do rosnących potrzeb, tworzą coraz nowsze rozwiązania.
Co powiecie na narty EKOLOGICZNE?