Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni
Narciarstwo – nie tylko sport zimowy
W ostatnich latach narciarstwo stało się w Polsce bardzo popularne. Obecnie narciarzem można być przez cały rok. Zimą zjedziemy na nartach czy snowboardzie po ośnieżonych stokach naturalnych. Latem natomiast skorzystamy ze specjalnie przygotowanych nawierzchni na sztucznych stokach, które ułatwiają kontynuację ulubionego sportu nawet w te dni, gdy nie ma śniegu.
Najczęstsze kontuzje narciarzy i sposoby na regenerację mięśni
Najczęstszymi kontuzjami narciarzy oraz snowboardzistów są urazy nóg, a co za tym idzie również stawów i mięśni. By uchronić się przed tymi przykrymi dolegliwościami, należy dobrze przygotować się do szusowania. Zalecana jest codzienna porcja ćwiczeń rozciągających i obciążających organizm. Przed każdym zjazdem warto przeprowadzić rozgrzewkę, która ma na celu uelastycznienie mięśni zawodnika.
Jeśli jednak przygoda z nartami okaże się zbyt intensywna, konieczny będzie odpoczynek, który pozwoli zregenerować siły. W tym celu można odwiedzić gabinet masażu, skorzystać z kąpieli perełkowej, sauny oraz zastosować ćwiczenia relaksacyjne. Należy pamiętać o nieprzerwanym kilkugodzinnym śnie, który zawsze ułatwia naturalną regenerację organizmu. Regeneracja zmęczonych mięśni stanowi doskonały sposób na to, aby cieszyć się ulubionym sportem bez bólu i urazów. Warto stosować naturalne maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Wiele osób sięga również po olejek CBD, który wspiera regenerację mięśni po treningu. Obawiasz się, że jego stosowanie może uzależniać organizm? Różnica między CBD i THC polega nie tylko na legalności tego pierwszego, ale przede wszystkim tym, że kannabidiol nie działa psychoaktywnie i nie uzależnia, dlatego bez obaw można go włączyć do codziennej diety.
Zdarza się, że nie tylko nogi ucierpią w wyniku kontuzji. Niekiedy to staw ramienny, nadgarstek oraz kręgosłup. W każdej z tych kontuzji niezbędna może okazać się konsultacja lekarska, gdzie zostanie postawiona diagnoza oraz skierowanie do gabinetu rehabilitacyjnego.
Kolana
Uraz kolana to wyjątkowo bolesna przypadłość. Ból, ograniczenie ruchomości czy uszkodzenie więzadeł lub łąkotki wymagają intensywnej rehabilitacji, by odzyskać w pełni sprawny staw kolanowy.
Nadgarstek, ramię, przedramię
Często przed upadkiem chronimy się wystawiając ręce. W przypadku takiego działania może dojść do silnego nadwyrężenia tych części ręki, a w nierzadkich przypadkach do złamania. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ochronę tych części ciała, a także o prawidłową rehabilitację, gdy jednak dojdzie do wypadku. Nie należy lekceważyć zwichniętej lub złamanej kończyny, bo może spowodować, że uszkodzona noga czy ręka będzie nie do końca sprawna.
Kręgosłup
Uraz kręgosłupa to coś, czego nikt nie chce doświadczyć. Jednak podczas jazdy na nartach w i wielu innych sportach może dojść to takich sytuacji. Jeżeli po upadku odczuwamy ból, mrowienie w kończynach czy mijający paraliż nóg, należy natychmiast udać się do lekarza, który przeprowadzi pełną diagnostykę problemu.
Odpowiednia profilaktyka chroniąca przed urazami
Urazy zarówno nóg, jak i innych części ciała są nie tylko bolesne, ale również niebezpieczne. Z tych powodów, gdy sport jest nie tylko naszą pasją, ale i sposobem na życie, warto regularnie przyjmować suplementy diety, zdrowo się odżywiać, prawidłowo wysypiać i hartować organizm ćwiczeniami. Niezbędny jest także zbalansowany odpoczynek i ogólne dbanie o własną sprawność fizyczną. Indywidualnie dopasowania dieta będzie dodatkowym atutem w aktywnym wypoczynku i pomocą w realizowaniu swoich pasji. W przypadku poważniejszych kontuzji, należy podjąć rehabilitację dopasowaną do konkretnego urazu.