Jesteś tu:   

 

Narciarstwo alpejskie - jak chronić głowę? Narciarstwo alpejskie - jak chronić głowę?

04-12-2017
 
 
 
 

Narciarstwo alpejskie lub inaczej zjazdowe charakteryzuje się długimi ciętymi skrętami, a niekiedy również ekstremalnymi technikami płynnego poruszania się. Dla zaawansowanych narciarzy najwięcej rozrywki dostarcza jazda freeriding, czyli poza szlakami oraz funcarving – nowoczesny i wyczynowy styl. Narciarstwo alpejskie to nie lada wyzwanie dla naszego zdrowia, dlatego wybierając się w góry, należy w pierwszej kolejności dostosować się do zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy chronić naszą głowę, która w wyniku upadku, może narazić nas na poważne problemy zdrowotne.

 

Kup odpowiedni kask

Podstawowym elementem chroniącym głowę jest dobrze dobrany kask, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia jest on obowiązkowym wyposażeniem na stok. Należy poświęcić trochę czasu i idealnie dopasować sprzęt, ponieważ tylko taki będzie spełniał swoją funkcję. Nie może on być zbyt ciasny i zbyt luźny. Powinien dobrze trzymać się na głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją. Warto przymierzać go razem z kominiarką, którą będziemy nosić na stoku. Zanim wybierzemy się do sklepu dobrze jest zmierzyć obwód głowy – mierzymy na wysokości 1-2 cm powyżej linii brwi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i fasonów.

 

Pamiętajmy, że nie każdy będzie dopasowany do naszego kształtu głowy. Dokonując wyboru kierujmy się wygodą i jakością wykonania, a w przypadku dzieci dodatkowo wagą kasku. Co również istotne, kaski narciarskie co do zasady nie posiadają rozróżnienia na damskie i męskie. Ewentualną różnicę będzie stanowił kolor i design.

 

Ważna jest ochrona oczu

Na głowę zakładamy kask, natomiast oczy możemy chronić poprzez założenie gogli narciarskich. Sprzęt ten nie tylko zabezpieczy oczy w sytuacji upadku, ale również będzie stanowił barierę ochronną przeciwko promieniowaniu słonecznemu UV oraz przed padającym deszczem lub śniegiem. Jak znaleźć odpowiednie gogle narciarskie? Oferta sklepów ze sprzętem sportowym jest bardzo szeroka. Niewątpliwie jednak warto zainwestować w solidne akcesoria. Przydatnym elementem jest na przykład podwójna szyba z wentylacją, która sprawi, że gogle narciarskie nie będą parować, nawet przy drastycznych zmianach temperatur i wysokości.

 

Zasadniczo w sklepach znajdziemy trzy rodzaje ram – małą, średnią i dużą. Małe przeznaczone są dla osób z niewielką twarzą i bliskim rozstawem oczu, a większe odpowiednio dla osób o większym obwodzie głowy. Istnieje również możliwość zakupu specjalnych gogli, z przestrzenią na okulary. Posiadają one dodatkowe wypustki przy krańcach szyb i nieco więcej miejsca, tak by osoby z wadą wzroku mogły swobodnie je założyć na dowolny model okularów korekcyjnych.



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej