Jesteś tu:   

 

Plany rozwoju Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego

10-12-2014
 
Tagi:szczyrkowski ośrodek sportu,rozbudowa wyciągu w szczyrku,szczyrk słowacki inwestor,szczyrk połączony z cos
 
 
 

Jak  dowiedzieliśmy się w kwietniu tego roku klik, COS Szczyrk rozpoczął współpracę z firmą Tatry Mountain Resorts. Sprzedanie większości udziałów (97 %) w ręce słowackiego inwestora umożliwi odbudowę i  modernizację szczyrkowskiej infrastruktury, która w ostatnich latach pozostawiała wiele do życzenia. W związku z zapowiedziami możemy śmiało stwierdzić, że w Szczyrku powstanie jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce!


TMR przystąpiło do modernizacji SON-u wykorzystując swoje doświadczenie z rewitalizacji ośrodków Jasna (Chopok) i Tatrzańskiej Łomnicy (Wysokie Tatry). Największym problemem w Szczyrku były wieloletnie zaniedbania w funkcjonowaniu ośrodka, które zmusiły inwestora do wykonania wielu prac i opracowań inwentaryzacyjnych. Dopiero teraz, po długim okresie zamkniętych i bardzo czasochłonnych prac, mamy możliwość zaprezentowania planu rozbudowy Sczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego.


Na początku zostały przygotowane kompleksowe mapy geodezyjne całego obszaru obecnej i planowanej działalności SON-u. Inwentaryzacja geodezyjna objęła wszystkie tereny narciarskie, trasy obecnych wyciągów oraz tereny pod planowane trasy i koleje linowe. Aby plany inwestora zostały zrealizowane, konieczne są zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym. Prace nad tymi dokumentami trwają już od końca sierpnia tego roku.


Kolejną czynnością do wykonania jest uregulowanie wszystkich aspektów funkcjonowania terenów narciarskich, na których będzie w przyszłości działał ośrodek. Najtrudniejszą przeszkodą jest kwestia dzierżawy wszystkich terenów przeznaczonych pod przyszłą i obecną działalność SON-u. W tym temacie już są prowadzone rozmowy, w celu uzgodnienia nowych i wieloletnich umów.


Jak się dowiadujemy, w ostatnim czasie podpisano umowę o dzierżawę terenów na Hali Skrzyczeńskiej ze Spółką dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej, co jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. Według planów TMR, wszystkie prace proceduralne zostaną sfinalizowane do połowy 2016 roku, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych od następnego roku. Oznacza to, że będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na nowe inwestycje, jednak z koncepcji TMR-u na zagospodarowanie ośrodka wynika, że warto.

 

Obecnie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (www.szczyrkowski.pl) posiada około 19 kilometrów tras zjazdowych, z czego naśnieżane jest 54%. W ośrodku znajduje się 13 orczyków, które generują przepustowość poniżej 10 tys. osób na godzinę. Głównym założeniem TMR jest

przywrócenie Szczyrkowi jego dawnej rangi wsród polskich stacji narciarskich, stąd ta inwestycja jest planowana z wielkim rozmachem.

 

Na pierwszy ogień pójdzie poszerzanie i przebudowa części tras, których długość wzrośnie do 22 km (16 km tras niebieskich, 4 km czerwonych i 2 km czarnych), przedłużenie oświetlanego odcinka do 5,5 km. Równie ważną sprawą jest wybudowanie od podstaw nowoczesnego systemu naśnieżania, który jest podstawą funkcjonowania wielu europejskich stacji narciarskich. Sztucznie naśnieżany obszar obejmie aż 81% tras (około 17,5 km).

 

 

Źródło: szczyrkowski.pl


Największe zmiany czekają nas w kwestii wyciągów- Słowacy planują postawić w Szczyrku kolej gondolową (10-osobowe wagoniki, podobne do tych w Tatrzańskiej Łomnicy i na południowej stronie Chopoka), cztery 6-osobowe i  jedną 8-osobową kanapę. Oprócz tych kolei będziemy mogli korzystać z czterech wyciągów orczykowych. Ogólna przepustowość wzrośnie aż do 18,2 tyś. osób na godzinę, co daje niemal dwukrotny wzrost. Przy okazji powstanie także nowoczesny snowpark i strefy dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów.
Jeśli chodzi o ogólną infrastrukturę to na terenie ośrodka powstaną 3 restauracje i trzy bary asprès-ski. Na Hali Skrzyczeńskiej zaś zostanie postawiona specjalna strefa z podium, nagłośnieniem i zapleczem, która umożliwia organizowanie całosezonowych imprez. Zaparkować samochód będziemy mogli na jednym z czterech bezpłatnych parkingów, o łącznej pojemności wynoszącej ponad 1500 samochodów.


Na koniec kilka słów od członka zarządu TMR i Dyrektora Ośrodków Górskich - Dušana Slavkovskýego.
Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr oznaczała nową erę w systemach transportowych i modernizacji ośrodków. Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panowała w ubiegłym sezonie, stworzyliśmy doskonałe warunki narciarskie, które docenili także mistrzowie zorganizowanych w Jasnej Mistrzostw Świata Juniorów w dyscyplinach alpejskich. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli na zorganizowanie ważnych imprez sportowych, oraz umożliwić wszystkim polskim narciarzom szusowanie na wyższym poziomie, niż panuje obecnie”.
 

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej