Nowości na słowackich stokach 2014/2015
W zbliżającym się już wielkimi krokami sezonie narciarskim 2014/2015 na Słowacji, będzie czekał na każdego narciarza i snowboardzistę szereg nowości i udogodnień. Do dyspozycji będzie ok. 940 wyciągów oraz 72 kolejki linowe, których maksymalna przepustowość sięga ponad 500 tys. osób na godzinę. Dzięki zwiększonym wydatkom na zimową infrastrukturę, słowackie stoki oferują coraz wyższej jakości usługi, które powodują wzrost popularności słowackich Tatr.
Ponad 100 słowackich ośrodków zimowych posiada sztuczne naśnieżanie na powierzchni powyżej 600 hektarów, co przekłada się na około 220 km naśnieżanych tras. Sezon narciarski na Słowacji trwa około 140 dni (długość może się wahać w granicach 20 dni).
Jak podają różne źródła, ceny dziennych karnetów będą oscylować w granicach od 15 do 37 Euro. Za jeden dzień jazdy najwięcej będziemy musieli zapłacić w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku – tzw. top sezon. Najbardziej opłacalnymi karnetami ( ze względu na cenę, czas trwania i możliwości jego wykorzystania ) pozostają niezmiennie 7 dniowe karnety pobytowe. Kolejnym udogodnieniem serwowanym przez Słowaków, dla swoich klientów jest strona Gopass.sk, która umożliwia zakup skipassów przez internet. Ta forma kupowania karnetów jest bardzo wygodna – unikamy stania w kolejkach oraz mamy szansę skorzystać ze zniżek, podczas zakupów online.
Kilka nowości zimowych wprowadzonych na sezon 2014/2015:
- Ośrodek Pohoda - Krustenica (Orawa)
W Krustenicy została umieszczona 4 osobowa kolej krzesełkowa o długości 784m, którą przeniesiono z włoskiego ośrodka Sterzing-Rosskopf. Wyciąg generuje przepustowość rzędu 2184 osób na godzinę, czas wyjazdu trwa niewiele ponad 5 minut.
- Zidar-Strednica (Tatry Bielskie)
W Strednicy postawiono 4 osobowe krzesełko o długości 550m, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Przy okazji nowego krzesła, otworzono 2 czerwone trasy zjazdowe, których łączna długość wynosi ok. 1300m.
Opis kilku najpopularniejszych kurortów na Słowacji:
- Chopok (Jasna Niskie Tatry)
Ośrodek narciarski Jasna Niskie Tatry w roku 2014/2015 oferuje niemal 46 km nartostrad na które składa się 7 km czarnych tras dla zaawansowanych, około 18 km czerwonych tras dla średnio zaawansowanych i 11 km niebieskich, łatwych tras. Ponadto do dyspozycji jest 8 stref Freeride, w których można pojeździć stromymi żlebami i w głębokim śniegu ( opcja tylko dla zaawansowanych, bez doświadczenia nie polecam tam się nikomu zapuszczać )
- Tatrzańska Łomnica (Wysokie Tatry)
Usytuowany w pobliżu najwyższych szczytów Tatr, ośrodek zapewnia szeroki wybór tras zjazdowych. W obrębie tego kurortu znajduje się ponad 10 tras zjazdowych o różnych stopniach trudności i długości. W dolnej części (888m - 1173 m) znajduje się 5 niebieskich i jedna czerwona trasa (część łatwiejsza). W środkowej części (1137 m - 1751 m) są 4 czerwone trasy, o większym stopniu trudności i nachyleniu niż w niższej partii. Ostatnim fragmentem jest krzesełko do górnej części Łomnickiego Sedla (ponad 2100 m), z którego możemy zjechać w dół czarną trasa, lub udać się kawałek pieszo na Freeride zone (zwane miejscowo francuską muldą).
- Strbske Pleso (Wysokie Tatry)
Położony w obrębie Soliska, ośrodek oferuje 8 naśnieżanych nartostrad, trasy do biegów narciarskich i snowpark ( kilka dużych hop, raile i boxy ). Dużym udogodnieniem jest 6 osobowe, szybkie krzesełko, które umożliwia wyjazd na sam szczyt bez przesiadki. Najdłuższa trasa zjazdowa wynosi około 4 kilometry.
- Rohace - Spalena (Wysokie Tatry/Orawa/Tatry Zachodnie)
Najniżej położone miejsce ośrodka znajduje się na wysokości 1030 m, najwyższe zaś na 1500 m, co daje maksymalne przewyższenie rzędu 470m. Całkowita długość tras wynosi ok. 4,6 km, z czego 4,4 km jest sztucznie naśnieżana. W pobliżu znajduje się także 11,3 km odcinków przeznaczonych do narciarstwa biegowego.