Błędy początkujących narciarzy
Obóz narciarski – jak spakować dziecko?
Jedno z podstawowych pytań rodziców – ile i jakich rzeczy należy zapakować dziecku na zimowisko? Przede wszystkim należy pamiętać, że dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu w wilgotnych warunkach. Ubrania będą się moczyć. Zazwyczaj nie spędza się na podwórku więcej niż pół dnia. Program ułożony jest w taki sposób by ubrania i buty zdążyły przeschnąć przed kolejnym wyjściem. Nie znaczy to jednak, że wystarczą pojedyncze sztuki rękawiczek i czapek. Nie należy tez przesadzać z liczbą rzeczy – pamiętajmy, że dziecko musi na miejsce obozu dojechać, walizkę będzie trzymało w pokoju wraz z walizkami współlokatorów. Koniecznie trzeba zabrać: dwie czapki, szalik, przynajmniej dwie pary nieprzemakalnych rękawiczek, 2-3 pary rajstop lub kalesonów (niezbędne do założenia pod nieprzemakalne spodnie), zimową kurtkę sportową, parę nieprzemakalnych spodni i spodnie zwykłe, ciepły sweter/bluzę, buty zimowe z wysoką cholewką, przybory do mycia i ręcznik, klapki, tenisówki, krem na mróz z filtrem UV, pomadkę do ust, odzież codzienną. Nie zapomnijmy o obuwiu do chodzenia wewnątrz budynku! Ważne jest by wyliczyć konkretne dni obozu – aby dziecku wystarczyła liczba bielizny i skarpetek. Tych ostatnich warto zapakować trochę więcej - skarpetki często ulegają przemoczeniu. Najlepiej dokładnie przeczytać informację od organizatora, aby naszemu dziecku niczego nie brakowało. Najlepszą formą pakowania jest walizka, jest najwygodniejsza w utrzymaniu porządku. Można do niej schować brudne rzeczy i ułatwia pakowanie. Nie jest jednak najwygodniejsza w transporcie. Jeśli czeka nas przeprawa transportem kolonijnym zawsze pomoże nam ktoś z konwojentów. Należy jednak wówczas brać pod uwagę wagę i gabaryty naszego bagażu.
Prawidłowa podstawa
Swoją przygodę z narciarstwem warto rozpocząć od nauki jazdy pługiem. Jazda pługiem polega na szerokim rozstawieniu tylnej części nart oraz zbliżeniu do siebie ich przedniej części. W naturalny sposób narciarz wywiera nacisk na wewnętrzne krawędzie nart, zwiększając opór jazdy, dzięki czemu może kontrolować swoją prędkość jazdy.
Należy również skupić swoją uwagę na równomiernym rozłożeniu ciężaru naszego ciała na nartach. Błędem jest nadmierne przeciążenie przodu bądź tyłu nart, gdyż doprowadzić to może do utraty równowagi i upadku.
Nie zapominajmy o rozgrzewce
Doświadczeni instruktorzy do najbardziej eksploatowanych partii ciała zaliczają mięśnie nóg, mięśnie posturalne czyli np. prostownik grzbietu, prosty brzuch, pośladkowy wielki oraz dolny odcinek pleców. Bardzo często zdarza się, że przed rozpoczęciem nauki nie rozgrzejemy odpowiednio swojego ciała. Przyczynia się to nie tylko do powstania zakwasów lecz również zwiększa ryzyko urazów, złamań i zerwań ścięgien. Przed każdym wyjściem na stok należy zrobić rozgrzewkę, która zmniejsza ryzyko kontuzji podczas wypadku.
Zimowiska sportowe – nie wysyłaj dziecka po chorobie
O ile w przypadku obozów letnich drobne zaziębienia czy bóle gardła zdarzają się sporadycznie, o tyle zimą jesteśmy na to zdecydowanie bardziej narażeni. Nie jest dobrym pomysłem wysyłać na zimowisko dziecko zaziębione czy narażone na infekcje po odbytej właśnie chorobie. Należy się liczyć z faktem, że jeśli dziecko rozchoruje się podczas trwania obozu, decyzją lekarza i kierownika może być prośba o przyjazd i odebranie dziecka. Warto zatem przed wyjazdem wybrać się do lekarza rodzinnego po opinię dotyczącą stanu zdrowia dziecka i możliwości wyjazdu na zimowisko.
Autorem artykułu jest www.skigo.pl – portal narciarzy i snowboardzistów oraz KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży.
Aktualności powiązane
-
Przygotuj rodzinę na wyjazd na stok
Czy wiemy, jak prawidłowo przygotować się oraz nasze dzieci do nadchodzącego sezonu narciarsko...
-
Jazda pługiem, czyli początki każdego...
Wielkimi krokami zbliża się kolejna zima.Wielu z nas już zaciera ręce i szykuje się na...
-
Style jazdy na desce snowboardowej
Decydując się na naukę jazdy na snowboardzie lub zakup deski warto się zastanowić, jaki styl...
-
Czym jest BOOT FITTING ?
Bez odpowiednio dobranego obuwia narciarskiego nie może być mowy o komforcie i bezpieczeństwie...