Jesteś tu:   

 

Jak serwisować narty i snowboard?

30-12-2013
 
Tagi:jak serwisować narty,jak serwisować snowboard,ślizg,regeneracja,ostrzenie krawędzi,bagażnik
 
 
 

Ciepłe kurtki, gogle, spodnie, ocieplacze, narty i deski – już wkrótce wyposażeni w kompletne stroje ruszymy na ferie i na stoki. Jednak odzież to nie wszystko, pamiętajmy o sprawdzeniu nart i desek. Od stanu naszego sprzętu zależy nie tylko przyjemność jaką czerpiemy z szusów, lecz również nasze bezpieczeństwo.

O tym, że sprzęt narciarski i snowboardowy powinien być regularnie serwisowany każdy miłośnik białego szaleństwa wie doskonale. Jednak czy wiemy kiedy warto tego dokonać i na co zwracać szczególną uwagę?

 

 

Kiedy serwisować sprzęt?

Nie ma reguły mówiącej o tym, jak często powinniśmy serwisować sprzęt narciarski lub snowboardowy. Często jednak lekceważymy konserwację sprzętu po sezonie, a wbrew pozorom jest ona istotna. Wydaje nam się, że konserwacji należy dokonywać przed rozpoczęciem sezonu – fachowcy jednak zalecają inne rozwiązanie. Zdarza się, że wyciągając sprzęt przed zimą widzimy na ślizgach naszych nart lub desek biały nalot. Z pewnością nie jedno z Was zastanawiało się co to jest. Nalot ten jest efektem utleniania się ślizgu. Można temu przeciwdziałać, serwisując sprzęt po zakończeniu sezonu. Daje to podwójną korzyść – nasmarowanie ślizgu na gorąco zabezpiecza narty/deski i przygotowuje je do następnego sezonu. Nie zależy zapominać również o wiązaniach, które warto przestawić do ustawień minimalnych i nasmarować.

Na czym polega serwisowanie sprzętu?

Zdarza się, że sprzęt wymaga serwisowania również w trakcie sezonu – uzależnione jest to od stopnia i intensywności naszej jazdy oraz sposobu przechowywania i eksploatowania sprzętu. Najważniejsze kwestie, o których powinniśmy pamiętać to naostrzenie krawędzi, uzupełnienie ubytków w ślizgu, nasmarowanie ślizgu oraz regulacja wiązań. Warto skorzystać z oferty wykwalifikowanych serwisów narciarskich, w których szybko i profesjonalnie zajmą się naszymi deskami i nartami. Z oferty serwisów skorzystać możemy zarówno sklepach ze sprzętem zimowym, jak i w wypożyczalniach znajdujących się w pobliżu stoku. Pamiętajmy jednak, że często serwisy w ośrodkach turystycznych są niestety droższe.

Nawet najlepszym zdarza się, że w trakcie sezonu ślizg uległ większemu uszkodzeniu np. pojawiły się na nim głębokie rysy i inne ubytki. Wówczas zaleca się przeprowadzenie tzw. dużego serwisu. Większe uszkodzenia mogą powodować trudności z utrzymaniem równowagi i kontrolą nart podczas jazdy.  

Ostrzenie nart polega – najogólniej tłumacząc -  na wyrównaniu krawędzi do momentu uzyskania kąta prostego i równej ostrej krawędzi. Dzięki takiemu zabiegowi narty będą lepiej trzymać się stoku i tym samym lepiej jechać oraz hamować. Smarowanie nart/desek na gorąco przywraca im śliskość, dzięki czemu nie kleją się one do śniegu i nasza jazda staje się płynna. Smar wnika w strukturę ślizgu i zabezpiecza przed utlenianiem, o którym już wspominaliśmy. Pozostałości smaru, a właściwie jego nadmiar usuwa się za pomocą odpowiedniej cykliny i poleruje aż do uzyskania odpowiedniej powierzchni jezdnej .

Co warto jeszcze sprawdzić?

Bez względu na to, czy jesteśmy pasjonatami nart czy deski snowboardowej musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Każdy narciarz przed wejściem na stok koniecznie powinien sprawdzić, czy ma odpowiednio ustawioną siłę wypięcia w wiązaniach. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto poprosić o to serwisanta, gdyż dobrze ustawiona siła wypięcia uratować może nas przed ciężką kontuzją. Nie zapominajmy o deskach snowboardowych, w których istotną kwestią jest prawidłowe ustawienie kątów wiązań. Pomaga nam to w swobodnych skrętach i zwiększa komfort jazdy.

Sprzęt na obozy – własny czy wypożyczony?

Często zastanawiają się Państwo, czy na obozy narciarskie dziecko powinno zabrać własny sprzęt, czy wypożyczać na miejscu. Oczywiście jeśli jest początkującym narciarzem czy snowboardzistą, nie ma sensu inwestowanie we własny sprzęt. Niekoniecznie ten rodzaj sportu musi stać się jego pasją. Wtedy najlepiej jest oddać dziecko w ręce obozowego instruktora, który pomoże dobrać sprzęt na miejscu, od razu na cały wyjazd. Jeśli rodzice sami dowożą dziecko i odbierają z obozu – nie ma problemu z zabraniem własnego sprzętu. W przypadku dojazdu organizowanego należy wziąć pod uwagę niedogodności podróży. Jeśli więc decydujemy się na wypożyczenie sprzętu na miejscu należy uczulić dziecko, aby należycie o niego dbało i zwróciło w takim samym, nienaruszonym stanie. Kupić sprzęt warto wtedy, gdy dziecko korzystać z niego będzie przez 2-3 sezony co najmniej kilka tygodni w roku. Taki zakup na pewno sprawdzi się dla nastolatków, które już nie rosną intensywnie, a mają zapał do zimowych wyjazdów.

Autorem artykułu jest www.skigo.pl – portal narciarzy i snowboardzistów oraz KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży.
 

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej