Skitouring - sport dla każdego ?
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy. Sport ten wyzwala w nas poczucie wolności oraz stawia nas przed próbą sprostania nowym wyzwaniom. Jak mówią skitourowcy sport ten daje szansę wyznaczania sobie nowych granic i przekraczania ich. Miłośników zjazdów fascynuje możliwość skorzystania z niedostępnych miejsc i szusowanie po nieosiągalnych dotąd trasach. Czym się charakteryzuje ta technika jazdy i czemu budzi takie zainteresowanie? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w tym artykule.
Sport ten był bardzo popularny w Polsce w XX wieku, jednak po II wojnie światowej liczba jego zwolenników drastycznie zmalała. Wybudowanie wyciągów zmniejszyło chęć do wędrówek górskich na nartach – pojawiło się gotowe i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu na szczycie możemy znaleźć się już w ciągu kilku minut i zjeżdżać do woli, bez zbędnego wysiłku. Dodatkowym problemem, który przyczynił się do zmniejszenia zainteresowania ski-touringiem był zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym na nartach – sytuacja zmieniła się dopiero niedawno, gdy dyrektor Parku wydał zgodę na korzystanie ze szlaków letnich. Miłośnicy białego szaleństwa, którzy byli zniecierpliwieni wyczekiwaniem w kolejkach przy wyciągach i oglądaniem z zazdrością cieszących się „wolnością” skitourowców postanowili dokształcić się w technice poruszania się na ski-tourach i wybrać się na nieznane szlaki, w których nie muszą borykać się z ogromem turystów, a ich towarzyszem jest jedynie niezapomniany, górski krajobraz oraz adrenalina dodająca im sił.
Polacy niewątpliwie mają zacięcie do ski-touringu. Doskonałym przykładem jest zdobycie i zjazd przez Andrzeja Bargiela z ośmiotysięcznika Sziszapangama w Himalajach w 2013 roku. Dzięki swojej determinacji i silnej woli udowodnił, że narty ski - tourowe są doskonałą alternatywą dla każdego narciarza.
Czym jest skitouring?
Ski-touring - inaczej turystyka wysokogórska na nartach łączy w sobie wędrówkę górską z narciarstwem zjazdowym. Skitourowcy pokonują szczyty i szlaki górskie za pomocą odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Wiązania w nim umieszczone pozwalają na swobodne podnoszenie pięty, a co za tym idzie przemieszczanie się się po płaskich i górzystych terenach. Dodatkowym udogodnieniem są foki – paski przypinane do spodu nart, które uniemożliwiają uślizg tyłem. Po dotarciu na szczyt, chcąc z niego zjechać musimy tylko zablokować piętę i sprzęt jest gotowy do drogi. To takie proste.
Technika jazdy
Początkującym narciarzom - przed wyborem ski-touringu – polecamy zwiększenie swoich umiejętności na nartach zjazdowych. W momencie, gdy będziemy czuć się pewnie i swobodnie możemy zdecydować się na wspinaczkę na skitourach. Chodzi o nasze bezpieczeństwo, więc należy dobrze przygotować się do pierwszej wyprawy. Technika wykorzystywana w ski-touringu przypomina tę wykorzystywaną w narciarstwie biegowym. Najlepiej rozpocząć naukę pod czujnym okiem instruktora, który pokaże nam jak w odpowiedni sposób poruszać się nie podnosząc nóg. Początkujących zachęcamy do treningów na ubitym stoku, dopiero w późniejszym etapie nauki – udanie się na nieznaną trasę. Podczas wyboru miejsca na które chcemy się wspiąć, należy brać pod uwagę przede wszystkim poziom umiejętności jaki posiadamy i naszą kondycję, która jest warunkiem ukończenia wyprawy z sukcesem.
Skitouring w Polsce - czyli gdzie warto jeździć?
Dla nowicjuszy dobrym miejscem będzie rejon Hali Gąsienicowej – równo nachylony szlak powinien być wystarczający jak na pierwszą wyprawę. Najwięcej tras ski-tourowych znajduje się w małopolsce – do najciekawszych należy trasa na Trzydniowiański Wierch, Myślenickie Turnie, na Jaworzynę przez Przełęcz Krzyżową i Runiek lub Szawnika do Bacówki nad Wierchomlą. Szlakami ski-tourowymi poszczycić się mogą również województwo podkarpackie, śląskie, czy dolnośląskie, gdzie między innymi wybrać można trasę Karpacz- Śniezka - Lucni Bouda – Karpacz, Ustrzyki Górne- Szeroki Wierch – Tarnica – Wołosate.
Dobre wskazówki
Podczas wyboru sprzętu na pierwsze wyprawy warto pamiętać, że wyposażenie i sprzęt nie mogą być za ciężkie, ponieważ doprowadzi to do szybkiego zmęczenia, a co za tym idzie braku radości z pokonywania szlaku na nartach. W tym przypadku każdy drobiazg ma znaczenie – chcąc czerpać jak najwięcej przyjemności ze ski-touringu musimy się odpowiednio przygotować. W tym celu warto zaufać profesjonalistom, którzy dobiorą dla nas odpowiedni sprzęt - a później pozostaje nam jedynie cieszyć się jazdą.
Aktualności powiązane
-
Pierwszy Polak zdobył ośmiotysięcznik,...
Pierwszy polak zdobył szczyt ośmiotysięcznika, a wszystko po to, aby zjechać z niego na...
-
Warunki narciarskie - czynne wyciągi i...
Jeżeli zastanawialiście się gdzie wybrać się na narty lub snowboard, przedstawiamy Wam kolejną...
-
TERMA&SKI – dwa oblicza zimy w...
Szaleństwo na stoku, a później relaks w gorących wodach termalnych ? Dlaczego nie. Bukowina...