Niezbędne wyposażenie każdego narciarza
Sezon zimowy na stokach powoli się rozpoczyna, a pracownicy ośrodków narciarskich ze zniecierpliwieniem oczekują opadów śniegu. Dla miłośników białego szaleństwa jest to ostatni moment by przygotować się do pierwszych zjazdów. Dla początkujących mamy kilka wskazówek dotyczących niezbędnego wyposażenia na stok. Od stanu naszego sprzętu będzie zależeć nie tylko przyjemność jaką będziemy czerpać z jazdy, lecz również nasze bezpieczeństwo.
Dobre buty to podstawa
Bardzo ważnym elementem stroju każdego narciarza są buty. Oczywiście można skorzystać z wypożyczalni, jednak własne, odpowiednio dopasowane obuwie zapewni nam stabilność, bezpieczeństwo, a przede wszystkim wygodę w szusowaniu na stoku. Dobór właściwego sprzętu może nam zająć trochę czasu, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Amatorzy białego szaleństwa powinni wybrać się do sklepów, które oferują profesjonalne doradztwo.
Początkujący narciarze powinni skupić szczególną uwagę na twardość (sztywność) buta, tzw. flex, jego wybór zależy od kompetencji każdego narciarza. Flex to miara twardości buta - im but jest twardszy, tym lepiej czujemy nartę i tym bardziej dynamicznie jesteśmy w stanie pojechać. Należy jednak uważać, gdyż nogi nieprzywzyczajone do twardych butów mogą się po prostu męczyć. Specjaliści zalecają więc zwiększać twardość buta wraz ze wzrostem umiejętności narciarskich. Dla nowicjuszów najlepsze będą buty miękkie. Rozróżnia się trzy przedziały twardości buta: dla dzieci największa wartość wynosi flex 30, dla kobiet mieści się w przedziale 40-80, natomiast dla mężczyzn 70-110.
- 40 – 70 – nadają się do rekreacyjnej i spokojnej jazdy, polecane dla początkujących.
- 80 – 110 – nadają się dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Buty pozwolą nam na zwiększenie dynamiki jazdy na nartach.
- Powyżej 110 – to buty używane głównie na zawody narciarskie. Do rekreacyjnej jazdy są one zbyt twarde. Z reguły używane na jeden konkretny przejazd, a po nim wraca się do bardziej miękkich butów.
W czasie pobytu w sklepie należy zmierzyć buty i sprawdzić ich wygodę. Jeżeli coś nas uwiera, powinniśmy wybrać inny model. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie kilku rodzajów obuwia oraz prośba o radę profesjonalisty. Kolejnym ważnym elementem w należycie wybranym bucie jest jego rozmiar - należy mieć na uwadze miejsce na swobodne poruszanie się palców u stóp, dzięki czemu nie będą one narażone na przemrożenie, a dodatkowo poprawi to również stabilność i komfort podczas szusowania. Pięta też powinna być stabilna – nie może unosić się, należy zwrócić również uwagę na łydkę, która nie może być unieruchomiona.
Wiadomo, że dzieci rosną bardzo szybko i rozmiar obuwia zmienia się. W przypadku zakupów obuwia do chodzenia rodzice często kupują „na wyrost” z myślą, że i tak w końcu dziecko do nich dorośnie. W przypadku butów narciarskich jest to złe rozwiązanie – pamiętajmy o bezpieczeństwie maluchów, nie wolno przedkładać oszczędności nad zdrowie dziecka.
Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w lepszy sprzęt, gdy rodzice mają kilkoro dzieci, ponieważ jedna para butów przyda się kolejnemu dziecku. Rodzice powinni wypytać dziecko, czy nic mu nie przeszkadza oraz wnikliwie poobserwować przy chodzeniu po sklepie, ponieważ czasami dzieci niechętnie spędzają więcej czasu na zakupach i mogą być na tyle zniecierpliwione, że odpowiedzą rodzicom wszystko, byleby tylko już skończyć i wrócić do zabawy.
Narty nartom nierówne
Najważniejszą rzeczą, w którą powinien zaopatrzyć się przyszły narciarz, są jak wiadomo – narty. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, wybierzemy właściwy sprzęt, który sprosta naszym umiejętnościom oraz dostosowany do naszych wymiarów fizycznych.
Ogólną zasadą podczas wyboru nart jest ich długość, która nie powinna być większa niż wzrost narciarza i w przypadku kobiet nie krótsza niż 20 cm od ich wzrostu oraz 15 cm w przypadku mężczyzn. Długie narty wymagają więcej umiejętności od narciarza, ponieważ mają mniejszy promień skrętu i trudniej jest nimi kierować.
Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi powinny mieć na uwadze swoje umiejętności lub ich brak. W tym celu należy zakupić miękkie i łatwo skrętne narty, które nie będą nam sprawiały trudności - nie zniechęcą nas i dzieci do nauki jazdy. Dla dzieci, na początek dobre będą narty, które sięgają do ramion, nie powinny sprawiać trudności w poruszaniu się. Jeżeli dziecko ma większe doświadczenie i dobrze radzi sobie na śniegu, jego narty powinny być dłuższe.
Należy pamiętać również, że zakupione narty przeważnie nie są przygotowane do jazdy – ślizgi są jedynie pokryte smarem zabezpieczającym, więc trzeba zabrać je do serwisu i przygotować do zimy. Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie ustawienia siły wypięcia w wiązaniach. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto poprosić o to serwisanta, gdyż dobrze ustawiona siła wypięcia uratować może nas przed ciężką kontuzją. Nie zapominajmy o deskach snowboardowych w których istotną kwestią jest prawidłowe ustawienie kątów wiązań. Pomaga nam to w swobodnych skrętach i zwiększa komfort jazdy.
Wszystko ma znaczenie, a dopasowane narty i dbałość o szczegóły pomoże nam bardziej cieszyć się zjazdami, mamy również pewność, że wszystko jest dobrze przygotowane. Warto poprosić serwisanta, by sprawdził również wskaźnik docisku buta oraz wysokość szczęk przednich zapięć. Z oferty serwisów skorzystać możemy zarówno sklepach ze sprzętem zimowym oraz w wypożyczalniach znajdujących się w pobliżu stoku. Pamiętajmy jednak, że często serwisy w ośrodkach turystycznych są droższe.