Niezbędne wyposażenie każdego narciarza
Kijki – czy są nam potrzebne?
Dla najmłodszych dzieci kijki są niewskazane, gdyż przy słabej koordynacji ruchowej jedynie przeszkadzają i krępują ruchy dziecka. Jeżeli dziecko jest już starsze, kijki należy dobierać w ten sam sposób jak dla osoby dorosłej – przy prawidłowym uchwycie rękojeści kijka ręka powinna być zgięta w łokciu, tworząc kąt prosty.
Starsze osoby, które pierwsze zjazdy miały już za sobą, przeważnie decydują się na zakup kijków, które są pomocne przy uzyskaniu równowagi i uzyskaniu odpowiedniej sylwetki. Przy ich wyborze również warto zapytać o poradę fachowca.
Kask – podstawa bezpieczeństwa
Podczas wyjazdu na stok należy przygotować właściwy ubiór o którym pisaliśmy w poprzednim artykule, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również wygodny i ciepły.
Podstawowym elementem naszej garderoby, który zapewni nam i naszemu dziecko bezpieczeństwo jest kask. Chroni nas nie tylko przed urazami, ale i zimnem. By dobrać kask do rozmiarów swojej głowy, należy zmierzyć jej obwód w najszerszym miejscu nad linią uszu. Powinien posiadać zapięcie z regulacją siły dopięcia, ważna jest również wygoda i odpowiednia wentylacja. Trzeba pamiętać, by nie zakładać dzieciom pod kask żadnych czapek, mogą spowodować, że nie będzie się on trzymał i utrudniał jazdę. Można zastosować kominiarkę, która zabezpieczy miejsca narażone na wiatr i śnieg.
Gogle – czyli sposób na poprawę widoczności
Kolejnym etapem podczas dobierania sprzętu nie tylko dla siebie, ale również dla maluchów są gogle. Każdy powinien się w nie wyposażyć, ponieważ poprawiają widoczność oraz chronią oczy przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami w razie upadku lub zderzenia się z innym narciarzem. Wybór gogli należy dostosować do kasku, by dobrze się ze sobą komponowały i nie zostawiały pustych miejsc na czole. Dobrze zadbane gogle mogą służyć przez kilka lat, należy pamiętać, że nie wolno czyścić ich innymi szmatkami, niż specjalnie do tego celu przeznaczonymi oraz przemywać środkiem do mycia okularów.
Dobrze dobrane gogle nie powinny ograniczać naszej widoczność. Sprawdźmy czy podczas mierzenia gogle nie odstają nam od twarzy i nie powstają przy tym szczeliny między skórą, a oprawą okularów. Gogle nie powinny nas również zbyt mocno uciskać. Wszystko to uzależnione jest od taśmy dociskowej, która powinna być rozciągliwa i solidna. Powinna być on wykonana z najlepszej gumy, aby w przyszłości nie rozciągała się, nie pruła i nie pękała. Zaleca się aby zakupu gogli dokonywać wraz zakupem kasku. Daje nam to pewność, że obydwie te rzeczy będą pasować idealnie.
Kolejną istotną rzeczą jest szczególne zwrócenie uwagi na soczewki. Soczewka powinna rozjaśnić nam obraz wtedy, gdy jest ciemno, będąc jednocześnie na tyle przyciemnione, aby chronić nasz wzrok przed odbijającymi się od śniegu promieniami słonecznymi. Większość gogli wyposażona jest w soczewki polaryzujące, które poprawiają kontrast widzenia szczególnie w miejscach zaciemnionych. Soczewki te likwidują odblaski, wyostrzają kolory, dzięki czemu lepiej widać krzywizny stoku, muldy i kamienie.
Podsumowując, do sezonu narciarskiego nie jest tak łatwo się przygotować, jednak warto poświęcić temu więcej czasu. Lepiej przygotowany sprzęt i dobór lepszego wyposażenia oraz ubrania zapewni nam bezpieczeństwo, stabilność oraz komfort na stoku, a po udanych zjazdach również satysfakcję.
Autorem artykułu jest www.skigo.pl – portal narciarzy i snowboardzistów oraz KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży.