Czy warto kupić ubezpieczenie na narty?
Zbliża się długo oczekiwany sezon sportów zimowych. Według danych w Polsce na nartach jeździ około 8 mln osób. Część osób raz do roku wyjeżdża na zagraniczne stoki. Jak na stoku czuć się bezpiecznie i czy warto kupić polisę turystyczną?
Zwrot kosztów leczenia nagłych przypadków podczas zagranicznych wyjazdów zapewnia nam karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydawana przez Nardowy Fundusz Zdrowia wszystkim posiadającym państwowe ubezpieczenie. Aby ją otrzymać wystaczy na kilka dni przed wyjazdem udać się do naszego oddziału NFZ, przedstawić dokument potwierdzający, że jest się ubezpieczonym i zgłosić chęć wyrobienia stosownego dokumentu. EKUZ pozwala na bezpłatne leczenie m.in. urazów spowodowanych kontuzjami, czy wypadkami na stokach. Wprawdzie od 25.10 w UE działa dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej poszerzająca możliwości leczenia za granicą i pozwalająca nie tylko na nagłe, ale też planowane zabiegi jednak w Polsce brak na razie przepisów wykonawczych, które regulowałyby sposób rozliczenia się z takiego zabiegu. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić je na początku 2014 roku.
Co może nam się przydarzyć na stoku?
Najczęstsze urazy to naciągnięcia/zerwania więzadeł i ścięgien oraz złamania kończyn dolnych i górnych. Z pewnością komuś z Was się to przydarzyło. W jakich przypadkach EKUZ nie przyda się? Zwrot kosztów nie obejmuje ratownictwa na stoku - w Polsce jest bezpłatne, ale na Słowacji i w krajach alpejskich trzeba zapłacić, ani transportu do Polski po wypadku. Specyfika wyjazdów narciarskich powoduje, że transport medyczny w trudno dostępnych górskich rejonach, czy po kontuzji wprost ze stoku może być bardzo drogi. W sytuacjach tych wykorzystywany jest często helikopter, którego praca kosztować nas może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z własnej kieszeni pomimo posiadania EKUZ trzeba też płacić za usługi medyczne, które nie są bezpłatne dla obywateli danego kraju.
Na szczęście przed takimi wydatkami zabezpiecza nas ubezpieczenie turystyczne. – Co roku udzielamy pomocy osobom, które pomimo posiadania karty EKUZ zmuszone były do skorzystania z drogiego transportu medycznego, za który NFZ nie zwraca. Ostatni przykład z lutego tego roku z Austrii: narciarz uległ na trasie zjazdowej wypadkowi łamiąc rękę i nogę. W miejscowym szpitalu poddano go koniecznej operacji, pobyt trwał 14 dni. Pechowiec posiadał ważną kartę EKUZ, która pozwoliła na pokrycie kosztów leczenia. Nie objęła jednak kosztów transportu medycznego, a ten był skomplikowany i wieloetapowy: helikopterem ze stoku do szpitala, karetką ze szpitala na lotnisko, specjalny transport lotniczy w pozycji leżącej do Warszawy, potem karetką z lotniska w stolicy do szpitala w mieście zamieszkania. Po dodaniu wydatków na przelot i nocleg pielęgniarza, którego asysta była konieczna podczas powrotu – całość kosztowała 50 tys. złotych. Przy czym ani złotówka nie poszła na koszty leczenia. Gdyby feralny narciarz nie miał wykupionej polisy, byłby to prawdopodobnie najdroższy wyjazd turystyczny w jego życiu – mówi Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Najczęściej spotykane ubezpieczenie turystyczne obejmuje pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, badania i zabiegi medyczne, a także operacje oraz zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu pacjenta z miejsca wypadku do szpitala, ze szpitala do miejsca zakwaterowania, oraz między szpitalami. Polisa gwarantuje też organizację i pokrycie kosztów transportu do kraju, a w niektórych przypadkach - także wydatki na podróż, utrzymanie i noclegi osoby towarzyszącej oraz koszty transportu zwłok ubezpieczonego do kraju.
Sprawdźmy gdzie jedziemy?
Większość turystycznych polis obejmuje wszystkie kraje europejskie, ale jeśli wybieramy się np. w do modnej także zimą Gruzji sprawdźmy zakres terytorialny ubezpieczenia, niektórzy ubezpieczyciele traktują ten kraj jako nieeuropejski toteż musimy kupić ochronę ubezpieczeniową w najszerszym zakresie terytorialnym.
Aktualności powiązane
-
Wozisz sprzęt narciarski luzem? Zobacz...
Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być...
-
Nowe uchwyty narciarskie SnowUp
Polska firma Taurus wprowadziła do sprzedaży nową serię aluminiowych uchwytów narciarskich...
-
Przygotuj rodzinę na wyjazd na stok
Czy wiemy, jak prawidłowo przygotować się oraz nasze dzieci do nadchodzącego sezonu narciarsko...
-
Odpowiedzialność podczas wypadku na...
Jazda na nartach, to poza masą przyjemności to również ryzyko urazu lub spowodowania wypadku....