Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na nartach
Wielu z nas dorosłych ma już wyznaczone w życiu cele oraz rozbudowane pasje, które pielęgnujemy i chcemy przekazać naszym dzieciom. Robimy to dla ich dobra, zdrowia oraz po to, aby jak będą dorosłe z dumą powiedzieć mogły, że miały najwspanialsze dzieciństwo. Jedną z pasji, które warto przekazać naszym dzieciom jest jazda na nartach. Z naszego poradnika dowiesz się kiedy i jak rozpocząć naukę jazdy oraz jakie formy aktywności mogą być w tym pomocne.
Jazda na nartach to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół. To również szansa, aby wykreować w dziecku niezależność i odpowiedzialność. Często jednak rodzice boją się, że ich pociechy są za małe, zbyt bojaźliwe lub niewystarczająco sprawne fizycznie, aby rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. Czy słusznie? Sprawdźmy.
Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach?
Nie powstały jak dotąd fundamentalne zasady mówiące o tym, że nauka jazdy na nartach dziecka koniecznie rozpocząć musi się w określonym wieku. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji malucha oraz od jego chęci. Każde dziecko inaczej się rozwija i posiada inne zdolności i umiejętności fizyczne oraz inne predyspozycje społeczne.
Zdania ekspertów na temat odpowiedniego wieku do rozpoczęcia nauki są podzielone. Według instruktorów, u większości dzieci wiekiem odpowiednim do rozpoczęcia nauki jazdy to skończony czwarty rok życia malucha. Nie oznacza to jednak, że dzieci trzyletnie nie mogą zacząć oswajać się stopniowo ze sprzętem. To właśnie dla nich ośrodki narciarskie udostępniają wyciągi typu babylift i wyciągi taśmowe. Również z myślą o nich powstają profesjonalne, bezpieczne żłobki i przedszkola narciarskie, gdzie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej dzieci wprowadzane są do świata białego szaleństwa poprzez zabawę.
Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko przed rozpoczęciem nauki na stoku?
Rozpoczynając naukę z dzieckiem, nie należy spodziewać się, że od razu prześcignie rówieśników. Dziecko rozpoczynające przygodę z nartami powinno posiadać pewne umiejętności fizyczne i społeczne. Mówiąc o umiejętnościach fizycznych, mamy na myśli głównie, aby dziecko lubiło ruch, zabawę i trochę rywalizacji. Jeżeli chodzi o rozwój społeczny ważne jest, aby maluch czerpał przyjemność z kontaktu z innymi dziećmi i nie bał się przesadnie kontaktu z obcą osobą oraz był skłonny wykonywać polecenia. Instruktorzy starają się, aby dzieci czuły się przy nich bezpieczne, jednak niektóre maluchy przy rozłące z rodzicami wyrażają swoje niezadowolenie płaczem. Wyjaśnijmy więc dziecku, że nic mu nie grozi, a pan lub ani instruktor będą się z nimi bawić, podczas gdy my będziemy obok.
Malec powinien także znać swoje pełne imię (nie zdrobniałe!) oraz nazwisko, a także pokazać, w której kieszeni znajduje się karteczka z telefonem i danymi rodzica.
Czy warto uczyć dziecko samemu, czy skorzystać ze szkółki narciarskiej?
Często wydaje nam się, że nasze umiejętności narciarskie w połączeniu z faktem, że dziecko ma do nas stuprocentowe zaufanie sprawiają, że będziemy dla nich najlepszymi nauczycielami. Niestety w większości przypadków, pomimo całego serca, które w to włożymy, trening nie przełoży się na wzrost umiejętności jazdy dziecka. Spora liczba rodziców stara się podczas nauki przekazać dziecku jak najwięcej – ich zdaniem – przydatnych informacji. Jednak - ile z nich tak naprawdę jest w stanie zapamiętać nasze dziecko? Rodzic kupując dziecku karnet na stok i zabierając na „oślą łączkę”, musi liczyć się z faktem, że może ono po ledwo kilkunastu minutach znudzić się ciągłymi zjazdami i podjazdami. Dlatego właśnie tak duże znaczenie ma nauka przez zabawę, którą oferują szkółki narciarskie. Ponadto niebagatelne znaczenie ma uczenie dzieci już od pierwszych godzin spędzonych na stoku, prawidłowych nawyków narciarskich - dobrze jeżdżący rodzic to nie znaczy dobrze uczący rodzic.
Ośrodki narciarskie oferują zabawne i przyjazne dzieciom miejsca do nauki. Szkoleniu towarzyszy muzyka, instruktorzy bawią się z dziećmi, ćwiczą z nimi, na trasie znajdują się kolorowe chorągiewki, domki, a czas dodatkowo umilają przebrani za maskotki pracownicy stoku. Instruktorzy zapewniają dzieciom stopniową, lecz systematyczną naukę, opartą na latach doświadczeń oraz prawidłowej technice.
Przedszkola narciarskie dla najmłodszych prowadzą lekcję nauki jazdy najczęściej w grupach. Wiele dzieci chętniej wykonuje daną czynność i czerpie z niej większą satysfakcję, gdy jest wykonywana równolegle z rówieśnikami.
Aktualności powiązane
-
Wozisz sprzęt narciarski luzem? Zobacz...
Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być...
-
Nowe uchwyty narciarskie SnowUp
Polska firma Taurus wprowadziła do sprzedaży nową serię aluminiowych uchwytów narciarskich...
-
Akcja "Tylko pustej głowy nie chroni...
Według statystyk TOPR w jednym sezonie narciarskim w samych tylko Polskich Tatrach na 1757...
-
Przygotuj rodzinę na wyjazd na stok
Czy wiemy, jak prawidłowo przygotować się oraz nasze dzieci do nadchodzącego sezonu narciarsko...