Jesteś tu:   

 

Zima na Kasprowym Wierchu

08-11-2013
 
 

Zachwyca nas i zniewala, ale gdzie tkwi tajemnica Kasprowego Wierchu? Co takiego ma w sobie to miejsce, że chcemy do niego wracać ? W ciągu kilkunastu minut podróży na górę przenosimy się w inny, niezwykły świat, który dostarcza nam wielu przygód i niezapomnianych widoków. To jednak nie wszystko.

 

Budowa kolei na Kasprowy rozpoczęła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, czas realizacji projektu był bardzo krótki, dlatego w całą sprawę zaangażowanych było mnóstwo ludzi, którzy poświęcili swój czas, by o własnych siłach zmierzyć się z tym wyzwaniem. Budowę zakończono w 1936 roku i właśnie od tego czasu mamy możliwość wjazdu na szczyt koleją i podziwiania piękna i panoramy Tatr. 

 



Stoki i wyciągi Kasprowego Wiechu

Kasprowy jest doskonałym miejscem dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie,  jednak wyzwaniu mogą sprostać raczej wprawieni w boju jeźdźcy, którzy marzą o dreszczu emocji i niezapomnianym przeżyciu. Dla początkujących pasjonatów białego szaleństwa trasy Kasprowego Wierchu bywają zbyt wymagające. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Dla chcącego nic trudnego – w dolinie Kasprowego znajduje się kilka szkółek narciarskich, w których w każdej chwili można rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, aby następnie udać się na bardziej wymagające trasy.

Sezon zimowy na Kasprowym rozpoczyna się w momencie, gdy pokrywa śnieżna osiąga 1 metr, a kończy nawet końcem maja. Warunki na Kasprowym są bajeczne i alpejskie, warto więc sprawdzać je na widokach z kamer.

Według turystów Kasprowy ma jednak jeden minus. W przypadku braku pokrywy śnieżnej trasy zostają zamykane, ponieważ nie są sztucznie naśnieżane. Zdarza się również, że z powodu intensywnego wiatru nie działają wyciągi krzesełkowe. To również tutaj do czynienia mamy z zagrożeniem lawinowym, które czasem uniemożliwia nam całodzienną jazdę. Co roku przyjeżdża tu tysiące spragnionych wrażeń narciarzy i snowboardzistów. Na Kasprowym są dwie kolejki krzesełkowe oraz kolej liniowa. Obecnym właścicielem kolei PKL są Polskie Koleje Górskie.

Narciarze i snowboardziści mają do wyboru dwie główne trasy zjazdowe – Gąsienicowa, która opada do zachodniej gałęzi Doliny Gąsienicowej oraz trasę Goryczkową, która schodzi do Doliny Goryczkowej pod Zakosy. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość podziwiania pięknej scenerii górskiej. Trasy te idealne są zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów ze względu na swój urozmaicony teren oraz kąt nachylenia.

Obie trasy są trudne i wymagają średniozaawansowanych lub zaawansowanych umiejętności. Miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem w zimie, ponieważ trasa narciarska z Kasprowego uważana jest za najpiękniejszą w Polsce, a miłośnicy niezapomnianych przygód wyczekują z utęsknieniem kolejnej zimy.

Dla  narciarzy biegowych  również wyznaczone są specjalne trasy w Kościelisku Kirach oraz w rejonie Średniej Krokwi.

Na Kasprowym Wierchu, spośród tylu możliwości, każdy znajdzie coś dla siebie – jedno jest pewne, cokolwiek by to nie było, dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli w pełni korzystać z uroku tego niezwykłego miejsca.

Do zobaczenia na stoku !
 



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej