Skiking - letnia alternatywa dla narciarzy biegowych
Nazwa skiking pochodzi od słowa skike. Stosowana jest ona zamiennie z określeniem Nordic Skating. Bez względu na to jaką nazwę zdecydujemy się używać możemy być pewni, że sport ten da nam bardzo dużo satysfakcji, przyjemności i czystej frajdy. Skiking zyskał swoją popularność dzięki połączeniu cech kilku dyscyplin sportowych - jazdy na rolkach, biegania, nordic walkingu oraz jazdy na nartach biegowych. Skiking to doskonała alternatywa nie tylko dla narciarzy biegowych, lecz również każdego, kto w szybkim czasie chce wzmocnić swoją kondycję i wymodelować sylwestkę.
Skiking to sport znacznie łatwiejszy do opanowania niż narty biegowe i rolki. Do jazdy wykorzystywane są kijki, które pomagają nam utrzymać równowagę oraz pozwalają na odpychanie się przy podjazdach. Jazda na skike nie wymaga specjalnie przygotowanych tras, dozwolona jest ona praktycznie wszędzie - szutrowe i leśne drogi, nieutwardzone nawierzchnie, asfalt, ścieżki rowerowe itp. Skike to doskonała letnia alternatywa dla narciarzy biegowych. Nawet Justyna Kowalczyk wykorzystuje do swoich letnich treningów nartorolki ! Dasz się namówić ?
www.skike.com
CZYM JEST SKIKING I JAK SIĘ ZMIENIAŁ ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się trochę w czasie - mniej więcej do połowy lat 90. Wtedy to Otto Eder, wymyślił pierwsze rolki terenowe. Pracę swoją motywował chęcią jazdy po szutrowych drogach, tak jak mógł to robić na rowerze. W 1997 roku opracował pierwszy prototyp, wykorzystując do jego budowy ... małe koła rowerowe. Problemem do rozwiązania pozostała jeszcze kwestia skutecznego hamowania. Pierwsze próby z hamulcem szczękowym nie powiodły się. Hamulce te zbyt szybko się przegrzewały. Dodatkowy osprzęt - linki, dźwignie, szczęki - jeszcze bardziej komplikował całą konstrukcję. W końcu znaleziono rozwiązanie - hamulec w postaci daszka, który przy odpowiednim odchyleniu ciała dociska go do tylnej opony, skutecznie hamując nawet ze sporych prędkości.
Otto Eder powiedział:
„Nie tylko fanatycy nowych sportów odnajdują się w skikingu. Jest to przede wszystkim sport dla zwykłych ludzi, takich jak ty i ja. Dla ludzi w różnym wieku, o różnej kondycji i niekoniecznie idealnym stanie zdrowia. Dla ludzi, którzy po prostu lubią aktywny wypoczynek. Nawet mało sprawne osoby mają okazję potraktować ten nowy fascynujący sport jako wstęp do rozpoczęcia bardziej aktywnego trybu życia. "Skike" można swobodnie określić mianem "nowego stylu życia". [...] Na SKIKE może jeździć każdy, zwłaszcza, że oprócz wspaniałej zabawy jest to sport mający niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Trenowanie skikingu wzmacnia serce i poprawia krążenie krwi, uodparnia stawy, więzadła i ścięgna, a także świetnie kształtuje sylwetkę.”
Przez lata konstrukcja ta zmieniła się wizualnie i można powiedzieć, że dzisiejsze modele nie przypominają już pierwszych prototypów. Dwa główne elementy pozostały jednak niezmienione: pompowane koła i hamulec łydkowy. Rolki terenowe, sprzedawane obecnie pod nazwą Skike szybko zyskały dużą popularność głównie za naszą zachodnią granicą. Producenci zaczęli wprowadzać swoje wersje rolek terenowych w różnych wariantach - ze stałym butem (Powerslide) a także, skike z większymi kołami i własnym systemem hamulców (Nordic Scout, Gate Skate).
Dodatkowo uniwersalność nowych rolek sprawiła, że można je wykorzystywać prawie na każdej nawierzchni. Przeszkodą są jedynie piasek i błoto. Pompowane koła skutecznie odciążają stawy. Dodatkowo jazda z kijkami sprawia, że angażujemy prawie 90% mięśni. Skiking to doskonałe ćwiczenie aerobowe. Efektem jazdy na rolkach terenowych jest poprawa ogólnej wydolności i wytrzymałości oraz wymodelowana sylwestka.
Artykuł powstał przy współudziale strony skiking.pl
Aktualności powiązane
-
Młodzi sportowcy w świetle jupiterów
Sport to jeden z najważniejszych tematów w środkach masowego przekazu. Dla zawodników i...
-
Lato w mieście
Zimę mamy już za sobą, a narty i deski schowane do pokrowców. Życie mieście daje nam większe...
-
Kask na stoku
Naukowcy z insbruckiego uniwersytetu postanowili sprawdzić na austriackich stokach prędkość...
-
Sony VAIO Joy Ride Open w Zakopanem
Już 21 września będziemy świadkami ekstremalnego przejścia lata w zimę. W programie m.in....