Jesteś tu:   

 

Nauka jazdy na snowboardzie

21-01-2013
 
Tagi:nauka jazdy,na snowboardzie,snowboard,nauka,sport zimowy,alternatywa
 

Miłośnicy jazdy na desce bezwzględnie podkreślają, że snowboard to jeden z najlepszych i dających najwięcej satysfakcji sportów zimowych. Jest on doskonałą alternatywą dla nart, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nauka jazdy na desce nie jest trudna, jednak wymaga od nas cierpliwości.

 

 

Jedno jest pewne, snowboard szalenie uzależnia !

 

Pomimo tego, że narciarstwo jest najbardziej rozpowszechnioną dziedziną sportów zimowych, od kilku lat obserwuje się znaczny wzrost - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych - zainteresowania snowboardem. Coraz częściej na stoku dostrzec można uczących się snowboardzistów, zarówno pod czujnym okiem instruktora jak i na własną rękę. Sport ten znajduje również wśród swoich zwolenników coraz więcej młodych dziewczyn i kobiet.  Dla narciarzy zmiana dwóch desek na jedną nie jest niczym szczególnie trudnym. Z podstawową wiedzą na temat siły ciążenia, bezpieczeństwa na stoku i balansowania ciałem muszą oni jedynie przywyknąć do nowego sposobu poruszania się. Nikt po przeczytaniu fachowej książki lub szczegółowego opisu nie wyjdzie na stok i nie zacznie - od tak po prostu - jeździć na snowboardzie. Wierzymy jednak, że instrukcje podane Wam przez SkiGo.pl pomogą przełamać pierwsze lody i objaśnią bardzo ogólne podstawy snowboardingu. Przestawiamy Wam 4 podstawowe kroki, niezbędne do poruszania się po stoku na desce.

 

KROK 1. PRZED JAZDĄ

 

Najważniejsze jest, aby pierwsze spotkanie ze snowboardem było dla Was ciekawym doświadczeniem żeby nie zniechęcić się do deski. Dla własnego komfortu i dobra proponujemy skorzystać z porad eksperta i zapisać się do szkółki nauki jazdy. Pamiętajcie, że jeżeli naukę zaczniemy na własną rękę, bez zaznajomienia się z ogólnymi zasadami m.in. dotyczącymi prawidłowej postawy, to niestety możemy przysporzyć sobie nieprawidłowych nawyków, z których ciężko nam będzie później zrezygnować.

 

Nie zapominajmy, że najtrudniejszy jest pierwszy dzień. Sport ten wymaga od nas dużej dawki energii dlatego też pamiętajmy o tym, że dzień powinniśmy rozpocząć od pełnowartościowego i sycącego posiłku wraz z dużą ilością płynów. Na stoku z pewnością przyda się również baton energetyzujący np. musli z czekoladą. Pamiętajmy też, że aby nauka miała sens musimy podejść do niej z uśmiechem na twarzy i wiarą w swoje możliwości. Odprężmy się zatem i powtarzajmy sobie, że będzie to wspaniała zabawa i sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Nie zapominajmy o ciepłej i wygodnej odzieży, kasku i porządnej rozgrzewce.

 

Polecamy artykuł:

Nie daj się zakwasom - przygotuj się do sezonu

 

KROK 2. DOSTOSOWANIE SPRZĘTU

 

Odpowiednie dostosowanie sprzętu jest niezbędne, by osiągnąć sukces i widzieć postępy w nauce. Jeżeli zdecydujemy się na zakup lub wypożyczenie sprzętu, niech profesjonalista zadba o to, aby wiązania były odpowiednio ustawione. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu i będziemy mogli skupić się na prawidłowej postawie i jeździe. Dla osób początkujących zaleca się deski do stylu wolnego. Oznacza to, że mają one podobne obydwa końce - przód i tył - niemal równej szerokości.

 

Za najważniejszą część wyposażenia snowboardowego uznawane są buty. Mają nam one umożliwić jak największą kontrolę nad deską, dlatego ich rozmiar musi być bezbłędnie dobrany. Pamiętajmy, że przymiarki butów należy dokonywać w skarpetkach przeznaczonych do jazdy. Najbardziej popularne są standardowe buty snowboardowe z mocowaniem paskami. Są on wygodne i łatwo dają się dostosować do buta. Równie wygodną alternatywą są buty typu step-in. Pomimo tego, że są znacznie mniej popularne wciąż znajdują swoich sojuszników, głównie wśród osób uczących się. Mają one o wiele mniej "gadżetów" co w przypadku początkujących pasjonatów snowboardu często się sprawdza. Mocowanie step-in sprawia, że cała siła skrętu przekazywana jest przez buty. Upewnijmy się zatem, że jest ono solidnie wykonane. Wybór wiązań jest uzależniony jednak od indywidualnych preferencji snowboardzistów.

 

Przed nauką musimy zdecydować również jak postawę wybierzemy. Oznacza to mniej więcej tyle, że możemy wybrać postawę regularną lub tzw. "goofy". Z pewnością wybór ten ułatwiony jest dla osób, które jeżdzą na deskorolce lub próbowały już jazdy na snowboardzie.

 

  • Postawa regularna oznacza, że jeździmy prawą stopą z tyłu.
  • Goofy oznacza, że jedzimy z lewą stopą z tyłu.

 

Na początku łatwiej jest nam jeździć z mocniejsza nogą z tyłu. Jeżeli kopiesz piłkę lewą nogą lub rzucasz lewą ręka z pewnością łatwiej Ci będzie jeździć z postawą "goofy". Jednak jak wiadomo, można być lewonożnym i praworęcznym więc polecamy wybór postawy indywidualnie.

 

 

1  2     

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej